Partner: Logo KobietaXL.pl

Rozpamiętywanie przeszłych wydarzeń, którym towarzyszyły nieprzyjemne emocje, jak smutek, wstyd czy strach może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet wystąpienia zaburzeń psychicznych w postaci depresji lub lęku. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Illinois (USA) przekonują, że wystarczy odwrócić uwagę od emocji i skierować ją na kontekst sytuacji, np. wygląd ludzi, warunki pogodowe, aby zneutralizować nieprzyjemne wrażenia, jakie niesie ze sobą dane wspomnienie.

Badacze przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego osoby badane przywoływały złe wspomnienia i koncentrowały się na związanych z nimi emocjach bądź obiektywnych okolicznościach – zgodnie z otrzymaną wcześniej instrukcją. W tym czasie eksperymentatorzy obserwowali aktywność ich mózgu.

Skupianie uwagi na kontekście sytuacji pobudzało do pracy rejony mózgu odpowiedzialne zarówno za przetwarzanie emocji, jak i kontrolowanie ich występowania, co w konsekwencji prowadziło do zmniejszenia emocjonalnego wpływu złych wspomnień na psychikę.

Naukowcy uważają, że odwracanie uwagi od przykrych emocji i skupianie jej na kontekście to doskonała strategia radzenia sobie z nieprzyjemną przeszłością – lepsza niż tłumienie wspomnień, które jest skuteczne na krótką metę, ale później może sprowokować występowanie zaburzeń emocjonalnych, oraz łatwiejsza niż przeformułowanie, czyli próba spojrzenia na swoje doświadczenia z innej perspektywy, która - choć efektywna - wymaga dużego wysiłku poznawczego.

W przyszłości badacze pragną sprawdzić, czy wykorzystana w niniejszym badaniu strategia regulacji emocji wywołuje korzyści długoterminowe, a także czy jest skuteczna w leczeniu pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi.

 

PAP Nauka w Polsce

Tagi:

smutek ,  wspomnienia ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót