Partner: Logo KobietaXL.pl

Zazdrość to uczucie, które pojawia się w głównej mierze z lęku przed samotnością. Pragniemy, aby nasz partner był z nami na zawsze i jednocześnie obawiamy się jego utraty. Związek natomiast powinien dawać nam radość, spełnienie, a tymczasem odczuwając zazdrość, przynosi nam niepokój i frustrację. Czujemy się zagrożeni tym, ze ktoś może nam odebrać partnera, a tym samym nasze szczęście. Jesteśmy czujni na każdym kroku. Jakikolwiek kontakt naszego partnera z płcią przeciwną powoduje, że zaczyna się w nas kotłować i zaczynamy wątpić w to, czy nadal jesteśmy ważni dla naszej drugiej połówki. Czy wiesz, o czym mówię?


Prawda jest jednak taka, że możesz z tym skończyć. Zazdrość przede wszystkim powstaje w naszej głowie, a Ty nie musisz ślepo podążać za tym uczuciem. Przejmij świadomą pracę nad swoim związkiem i zacznij w pełni się nim cieszyć. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak to zrobić.Jak radzić sobie z zazdrością?


Pracuj nad poczuciem własnej wartości. Zazdrość często wynika nie tylko z braku zaufania do innych osób, ale też do siebie. Dlatego w pierwszej kolejności zajmij się sobą. Przyjrzyj się swojemu wewnętrznemu głosowi i jeśli zauważysz, że jest on wobec Ciebie krytyczny, zmień to. Naucz się myśleć o sobie i mówić do siebie w sposób pozytywny. Kiedy pokochasz siebie, zaczniesz wysyłać pozytywną aurę, a przebywanie w Twoim towarzystwie będzie sprawiać innym więcej przyjemności.


Komunikuj się ze swoim partnerem. Sprawdź, czy w ogóle masz jakiekolwiek podstawy do zazdrości. Porozmawiaj o tym ze swoją drugą połówką. Powiedz, co czujesz i czego oczekujesz. Komunikacja to podstawa każdego udanego związku. Najgorszym jest obrażanie się na druga osobę bez podjęcia próby wyjaśnienia, o co nam tak naprawdę chodzi. Ty czujesz zazdrość, ale Twój partner wcale nie musi o tym wiedzieć, choć Tobie wydaje się, że powinien. Mów śmiało i otwarcie, co Ci leży na sercu w opanowany sposób.


Daj więcej swobody sobie i swojemu partnerowi. To normalne, że będąc w związku ma się wiele wspólnych zainteresowań i razem spędza się czas, ale nie zapominaj też o tym, że Ty i Twój partner dalej jesteście odrębnymi indywidualnościami. To jest całkowicie w porządku, że macie też różne pasje. Związek nie polega tylko na tym, że robi się razem wszystkie rzeczy, ale też na tym, aby dać swojemu partnerowi wsparcie oraz przestrzeń na realizację jego własnych pragnień.


A co jeśli mam rzeczywiste powody do zazdrości?


W takiej sytuacji przemyśl, czy ten związek ma w ogóle rację bytu. Czasem lepiej po prostu zakończyć jakąś relację, po to, aby przestać się zamartwiać i zrobić w swoim życiu miejsce na nową, bardziej wartościową. Wiem, że jest to trudne, ale nasze całe życie składa się z podejmowania decyzji,czasem łatwiejszych, a czasem trudniejszych. Na tym polega dojrzałe branie odpowiedzialności za siebie i swoje wybory.

Jeżeli czujesz, że Twój związek byłby szczęśliwszy gdybyś popracował nad sobą (sposobem komunikacji, przekonaniami) i rzeczywiście chcesz to zrobić to zapraszam na bezpłatną konsultację: https://www.zubercoaching.pl lub https://www.facebook.com/zubercoaching/


Sylwia Żuber

Tagi:

zazdrość ,  związek ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót