Partner: Logo KobietaXL.pl

To nie przypadek, że rekordy popularności biją poradniki o znaczących tytułach„Jak poderwać dziewczynę w 5 minut?” lub „Sztuka uwodzenia w tydzień”. Co ciekawe, zamiast lekturze panowie powinni raczej oddawać się uważnemu studiowaniu wyglądu Pań. Droga do podrywu jest bowiem oparta na odwiecznym prawie natury – ewolucji.

Profesor Nicolas Gueguen postanowił sprawdzić jak cykl miesiączkowy, a dokładnie jego płodna faza, wpływa na konkretne zachowanie kobiet. Nie byle jakie zachowanie, ponieważ związane z podatnością pań na męskie zaloty. Cykl menstruacyjny jest dla każdej kobiety czymś całkowicie naturalnym, jednak dla naukowców to źródło niekończących się pytań. Powtarzające się w każdym miesiącu zmiany w organizmie wpływają na zachowanie kobiet, których ciało przygotowuję się do ewentualnego zapłodnienia. Właśnie dlatego faza płodna cyklu wzbudza największe zainteresowanie badaczy.

Wcześniejsze badania wykazały, że właśnie wtedy paniom bardziej podobają się twarze mężczyzn posiadających wyraźne cechy maskulinizujące. Preferują także wyższych i dominujących, a oraz tych o wyraźniejszej symetrii ciała. Jednym słowem można powiedzieć, że panie szukają: ideałów. Mało tego, jak pokazały badania Sheldona i jego kolegów, kobiety w fazie płodnej częściej fantazjują na temat seksu z innym mężczyzną niż partner.

Trudno się im dziwić, kiedy wyżej wymienione cechy związane są z lepszą pulą genów. Jednak większość kobiet nie zdaję sobie sprawy z tego, że hormony nie tylko zaczynają przejmować kontrolę nad ich ciałem, ale także nad procesami poznawczymi.

Udowodnił to profesor Gueguen w przeprowadzonym przez siebie pomysłowym eksperymencie. Zanim jednak do niego przystąpił, poprosił dwudzieścia kobiet o ocenę atrakcyjności zdjęć dwudziestu młodych mężczyzn. Właściwy eksperyment miało przeprowadzić trzech mężczyzn ocenionych najwyżej. Miejscem eksperymentu były nocne kluby we Francji, w których dwa razy w ciągu nocy, przez 15 minut puszczane są tak zwane „wolne piosenki”.  Właśnie wtedy do samotnych kobiet podchodził Antoine – współpracownik badacza – przedstawiał się i prosił do tańca. Jeśli odpowiedź była pozytywna, tańczyli. Potem badaną zaczepiała inna współpracowniczka i prosiła o wypełnienie krótkiego kwestionariusza.

 mce_href=

Wahania poziomów hormonów i temperatury ciała podczas cyklu menstruacyjnego/źródło: www.wikipedia.org, Thomas Steiner (CC BY-SA 2.5) ©2010

Zbierano informację na temat wieku, orientacji seksualnej, używania tabletek antykoncepcyjnych oraz ilości dni od ostatniej menstruacji.  Panie, które korzystały z pigułek były z kimś w związku lub od ostatniej miesiączki minęło ponad 28 dni zostały wykluczone z analizy. Wyniki pozostałych 161 z 211 kobiet podzielono na trzy grupy: 1-5 dzień cyklu (faza menstruacyjna), 6-14 dzień cyklu (faza płodna) oraz 15-28 dzień cyklu (faza lutealna).  Porównywano oczywiście ilość kobiet które zgodziły się zatańczyć z Antoine, lub nie.

Wśród pań będących w pierwszej fazie cyklu (menstruacja) 34,4%(11/32) uległo współpracownikowi. W drugiej grupie (faza płodna) odsetek ten wyniósł aż 58,8%(30/51), natomiast w trzeciej (faza lutealna) znów spadł do 38,5%(30/78).  Okazuje się więc, że kobiety w czasie płodnej fazy cyklu miesiączkowego chętniej i częściej ulegają mężczyznom, którzy podrywają je w jednoznaczny sposób – tłumaczy Gueguen.

Uzyskane wyniki zgadzają się z wcześniejszymi badaniami, które pokazały, że płodna kobieta przejawia większe zainteresowanie seksem oraz przywiązuje większą wagę do bodźców seksualnych. W świetle teorii ewolucyjnych, płodna kobieta powinna szukać mężczyzny, który uczyni ją szczęśliwą matką.

Ciekawe jednak jest to, że wszystkie kobiety zapraszali tak samo atrakcyjni i przystojni mężczyźni, jednak tylko kobiety w fazie płodnej  częściej ulegały ich prośbie –tłumaczy prof. Gueguena. Jedno z założeń, potwierdzone we wcześniejszych badaniach, sugeruje że procesy poznawcze kobiet ulegają zmianom pod wpływem wydzielanych hormonów. Oznaczałoby to, że tylko ze względu na fazę cyklu panowie zyskują w oczach kobiet – podsumowuje badacz.

Oczywiście przeprowadzone badanie wymaga replikacji, a także użycia markerów, które dokładnie pozwoliłby określić moment cyklu.

Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze czy panie będące w fazie płodnej postrzegały Antonia jako bardziej seksownego czy ich ustępliwość wynikała z większej potrzeby bycia w związku lub znalezienia partnera z którym mogłyby odbyć stosunek – konkluduje prof. Nicolas Gueguena.

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) (www.flickr.com by Caesar Sebastian
Guéguen, N. (2009). Menstrual cycle phases and female receptivity to a courtship solicitation: an evaluation in a nightclub Evolution and Human Behavior, 30 (5), 351-355 DOI: 10.1016/j.evolhumbehav.2009.03.004
 
 
Zapisz

Tagi:

seks ,  kobieta ,  podryw ,  facet , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót