Partner: Logo KobietaXL.pl

Badanie przeprowadzone w London School of Economics wykazało, że kobiety, które rodzą w wieku 30 lat, mają mądrzejsze dzieci niż kobiety, które rodzą w wieku 20 lat.

Również przekroczenie przez matkę 40 lat daje dzieciom gorszą szanse na rozwój, dzieci te są też obciążone ryzykiem zespołu Downa, a kobiety gorzej znoszą ciąże.

Badacze obserwowali 8 000 brytyjskich dzieci, aby przeanalizować wpływ wieku matki w czasie ciąży. Okazało się, że dzieci kobiet, które urodziły po trzydziestce, radziły sobie lepiej w testach poznawczych niż te, których matki miały po 20 lub 40 lat.

Naukowcy określili profil kobiet, które zostają matkami po trzydziestce. Mają wyższy poziom wykształcenia, lepiej dbają o swoje zdrowie, mają bardziej stabilną sytuację emocjonalną i ekonomiczną, są to zwykle planowane ciąże. Podsumowując, wiele z nich przeżywa okres osobistego i zawodowego spełnienia, nic więc dziwnego, że przekłada się to w jakimś stopniu na ich dzieci, które w badaniach są na lepszym poziomie rozwoju poznawczego, mają także wyższy poziom dobrostanu psychicznego, niż ich rówieśnicy mający młodsze czy znacznie starsze matki.

 

W wieku 30 lat kobiety są przygotowane z psychologicznego, społecznego i fizycznego punktu widzenia, aby dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Mogą poświęcić więcej czasu na wczesną stymulację i nawiązać bardziej zrelaksowaną więź uczuciową, ponieważ zwykle mają wsparcie ze strony partnera i decydując się świadomie na dziecko, nie mają problemów finansowych.

 

Tymczasem wiele kobiet, które zostały matkami w wieku 20 lat, zachodziło w niezamierzoną ciążę. To powodowało wysoki poziom stresu z powodu braku trwałych związków czy konieczności połączenia studiowania lub pracy z wychowywaniem dziecka. Tymczasem stres matki już w życiu płodowym znacząco wpływa na rozwój dziecka.

Wiadomo również, że stres matczyny wpływa na rozwój mózgu, obniżając IQ dzieci.

Z fizjologicznego punktu widzenia idealnym czasem na rodzenie dzieci byłby wiek między 20 a 25 rokiem życia kobiety. Wówczas osiągnięty zostaje maksymalny szczyt płodności, kobieta ma więcej energii i jest w doskonałej kondycji fizycznej. Jednak jak się okazuje, ze społecznego i psychologicznego punktu widzenia większość kobiet czuje gotowość do urodzenia dziecka po 30 roku życia, a ta gotowość przekłada się na wyższy dobrostan psychiczny i inteligencję dziecka.

 

źródło http://eprints.lse.ac.uk/60602/1/__lse.ac.uk_storage_LIBRARY_Secondary_libfile_shared_repository_Content_Goisis,%20A_Children%20of%20older%20mothers_Goisis_Children%20of%20older%20mothers_2015.pdf

 

Tagi:

dziecko,  matka, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót