Partner: Logo KobietaXL.pl

Nadmierna suchość skóry spowodowana jest brakiem odpowiedniego nawodnienia. Dochodzi do nadmiernej utraty wody ze skóry, co prowadzi do jej wysuszenia. Dzieje się tak ponieważ płaszcz hydro-lipidowy znajdujący się na powierzchni naskórka nie spełnia dobrze swojej roli. Powinien on chronić skórę przed utratą wody oraz ograniczyć wnikanie z otoczenia substancji szkodliwych.

 

Jest wiele czynników osłabiających funkcje ochronną skóry. Nadmiernie opalanie, promieniowanie UV, środki chemiczne niszczą strukturę płaszcza hydro-lipidowego. Natomiast warunki klimatyczne takie jak niska temperatura, suche powietrze, wiatr, centralne ogrzewanie, klimatyzacja zwiększają parowanie wody ze skóry.

 

Trzeba również pamiętać, że wraz z wiekiem skóra traci zdolność wiązania wody, a gruczoły łojowe i potowe stają się mniej wydajne, co wpływa na jej nadmierne wysuszenie.

 

Z powodu nadmiernego rogowacenia naskórka skóra sucha ma nierówną, szorstką i łuszczącą się powierzchnię.

Przy bardzo dużej suchości widoczne są wręcz bruzdy na powierzchni naskórka. Ponad to skóra sucha jest matowa i nie ma połysku. Jest również bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, reagując na nie zaczerwieniem. U osób ze skórą suchą szybciej niż u ich rówieśników pojawiają się głębokie zmarszczki.

 

Sucha skóra jest problemem powszechnym, dotyczy osób w każdym wieku i płci. Gdy zostanie rozpoznana należy jak najszybciej rozpocząć jej prawidłową pielęgnację. Podstawowa sprawa to dbanie o nawodnienie organizmu – należy starać się pić jak najwięcej wody.

 

Sama pielęgnacja suchej skóry powinna przebiegać dwukierunkowo. Po pierwsze należy złuszczać martwy naskórek, a następnie nawilżać skórę. Złuszczać powinno się za pomocą łagodnie działających kosmetyków, by dodatkowo nie podrażniać skóry. Do natłuszczania skóry najlepiej stosować preparaty zawierające substancje hydrofilowe. Ich zadaniem jest przyciąganie i wiązanie wody. Do substancji hydrofilowych zalicza się:

- kolagen

- kwas hialuronowy

- sorbitol

- gliceryna

- pantenol

- kwas glikolowy

- kwas mlekowy

 

Ponieważ skóra sucha jest bardzo wrażliwa preparaty do jej pielęgnacji powinny również zawierać substancje łagodzące i przeciwzapalne.

Tagi:

zmarszczki ,  skóra ,  sucha skóra ,  uroda , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót