Partner: Logo KobietaXL.pl

Rozpowszechniony szkodnik

„Najpospolitszym szkodnikiem, który występuje w środowisku człowieka, jest omacnica spichrzanka. Jest ona zaliczana do grupy tzw. moli spożywczych. Należą do niej jeszcze trzy gatunki. Inny znany to mklik mączny” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Niechciany efekt motyla w kuchni

Samica omacnicy spichrzanki wyczuwa zapach pokarmu i składa przy nim jaja, z których powstają gąsienice. To właśnie one są szkodliwe dla człowieka, ponieważ zjadają i zanieczyszczają produkty spożywcze, takie jak mąka, płatki owsiane czy bakalie. Jeśli gąsienic jest dużo, mogą pokryć żywność grubą warstwą przędzy, często błędnie nazywanej pleśnią.

Żywność do kosza

Co zrobić, jeśli mole spożywcze zadomowiły się u nas w kuchni bądź spiżarni? Przede wszystkim trzeba wyrzucić produkty, do których szkodniki się dostały. Produkty te łatwo rozpoznać po tym, że jest na nich przędza. Mogą też znajdować się tam gąsienice. Pozostałą żywność należy przenieść do szczelnych pojemników.

Specjaliści pomogą

Aby pozbyć się latających motyli, warto kupić pułapki feromonowe i rozwiesić je w kuchni. Ograniczą one liczebność moli spożywczych. Nie zniszczą jednak ich wszystkich, dlatego że wabią tylko samce. Żeby całkowicie usunąć szkodniki z domu, konieczne może być więc skorzystanie z usług firmy zajmującej się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją.

infowire

 

 

Tagi:

porady domowe ,  pasożyty ,  pasożyt ,  mole , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz