Partner: Logo KobietaXL.pl

Chociaż stół to element wyposażenia większości domów, często nie zastanawiamy nad jego historią lub związanymi z nim ciekawostkami. Oto 10 faktów, które warto poznać.

 

Ciekawostka 1: Stół powstał w Grecji

Pierwsze drewniane i polerowane stoły, przy których można było spożywać posiłki, wynaleźli Grecy między VI a IV wiekiem p.n.e.

 

Ciekawostka 2: Idealne wymiary, czyli jakie…

Istnieje stół o idealnych wymiarach – powinien on mieć 70-75 cm wysokości i około 60 cm długości na blacie dla każdej osoby.

 

Ciekawostka 3: Stół prowansalski

Stół w stylu prowansalski to drewniany mebel na kabriolowych nogach, czyli wydłużonych w kształt litery S, odchylonych do wnętrza i zakończonych na końcach dekoracyjną stópką. Ten typ nóg pochodzi z Chin.

 

Ciekawostka 4: Okrągły stół zmienia wnętrze

Okrągły stół optycznie powiększa wnętrze, zaś duży prostokątny mebel sprawdzi się w wielkich pomieszczeniach.

 

Ciekawostka 5: Śniadanie nie zawsze przy stole

Co zaskakujące, jedynie 32% Polaków je śniadania przy stole.

 

Ciekawostka 6: 20 cm dla obrusu

Obrus znajdujący się na stole powinien zwisać z niego przynajmniej 20 cm z każdej strony.

 

Ciekawostka 7: Stoły za tysiące dolarów

Najdroższe stoły na świecie pochodzą z 1775 roku. Jeden z antycznych mebli został sprzedany na aukcji za 326,5 tysiąca dolarów.

 

Ciekawostka 8: Alfabet stołu  

Stoły układa się w kształt litery T, U lub E. Ustawienie w literę T jest najlepszym rozwiązaniem w prostokątnych pomieszczeniach, w literę E jest najrzadziej spotykane, ponieważ wymaga zachowania dużej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi stołami. Najczęściej stosowany układ to kształt U.

 

Ciekawostka 9: Śródziemnomorski styl

Stół w stylu śródziemnomorskim to najczęściej mebel z litego drewna z blatem ozdobionym kolorowymi ceramicznymi płytkami.

 

Jesteś ciekawy, jaki jest najlepszy wzór na stół? A może chcesz dobrać stół do wnętrza, ale nie wiesz, na jaki styl się zdecydować? Stworzyliśmy infografikę specjalnie dla osób, które doceniają rolę, jaką stół odgrywa w ich życiu. Wierzymy, że niezależnie od potrzeb każdy jest w stanie dobrać dla siebie stół idealny, spełniający oczekiwania wszystkich mieszkańców – okrągły, mały, duży, z powyłamywanymi nogami, taki, który nosi ślady pięknych rodzinnych historii. Zobacz naszą infografikę i opowiedz nam swoją historię związaną ze stołem!

Tagi:

porady domowe,  stół,  mieszkanie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót