Partner: Logo KobietaXL.pl
Redakcja Onetu przygotowała kilka prostych przepisów, które z pewnością przekonają was do samodzielnego tworzenia detergentów.
W sieci krąży mnóstwo przepisów na domowe płyny do czyszczenia. Niektóre z nich są skomplikowane i wymagają wielu składników, my jednak postawiliśmy na minimalizm. Potrzebujesz tylko wody, która będzie bazą, oraz jednego lub dwóch dodatków o działaniu myjącym.
Choć domowe płyny do czyszczenia nie wyglądają i nie pachną tak atrakcyjnie jak te ze sklepu, to jednak mają wiele zalet. Są tańsze, bardziej ekologiczne, łatwe do przygotowania, a co najważniejsze - równie skuteczne. Warto spróbować i przekonać się o ich działaniu na własnej skórze (a właściwie we własnym domu).
Jeśli zmagasz się z osadami łazienkowymi, takimi jak kamień czy rdza, a dodatkowo chcesz nabłyszczyć powierzchnię, polecamy mieszankę octu z wodą. Najlepiej połączyć je w proporcjach 1:1 i przetrzeć zabrudzenia. Ocet świetnie sprawdzi się także do mycia lodówki czy mebli. Zamiennie możesz też użyć kwasku cytrynowego, ale my jednak rekomendujemy tę pierwszą opcję.
Do odkażania i odtłuszczania powierzchni warto także zastosować spirytus, który również należy rozcieńczyć z wodą.
Niektórzy przysięgają na miksturę ze skórek cytrynowych. Wystarczy zalać je octem i odstawić do lodówki na kilka dni. Równie dobrze poradzą sobie także obierki z limonki czy pomarańczy. Generalnie, wszystkie cytrusy się nadają.
W ostatnim przepisie wykorzystujemy sodę oczyszczoną. Trzeba rozpuścić ją w wodzie w proporcji 1:4, można też dodać ulubiony olejek eteryczny. Takim płynem skutecznie odświeżymy powierzchnie i pozbędziemy się brudu.
Przygotowanie własnych, domowych płynów do czyszczenia to nie tylko sposób na oszczędzanie i dbanie o środowisko. To również okazja do eksperymentowania i tworzenia preparatów, które będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Zachęcamy do wypróbowania przepisów i podzielenia się swoimi doświadczeniami.
 
 

Tagi:

porady domowe ,  ocet ,  ocet z jabłek , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót