Partner: Logo KobietaXL.pl

Utrzymanie porządku w domu nie jest wcale trudne, wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków. Trzeba też pamiętać, że jeśli nie mieszkamy sami, za porządek w domu odpowiadają wszyscy domownicy i konsekwentnie zadania należy podzielić.

 

1. Każdy przedmiot powinien mieć swoje stałe miejsce

 

Czy są to nożyczki, czy klej, czy inne rzeczy, powinny mieć swoje konkretne miejsce w domu. Ilekroć używamy danego przedmiotu, odkładamy go na swoje miejsce zaraz po zakończeniu czynności.

 

2. Nie zostawiamy naczyń na noc

 

Każdego wieczora myjemy i składamy brudne naczynia po kolacji. Chowamy jedzenie, przecieramy blaty. Nie ma niczego bardziej zniechęcającego o poranku, jak widok brudnej kuchni.

 

3. Sprzątamy po śniadaniu

 

Trzeba wstać te kilka minut wcześniej, aby znaleźć czas na sprzątnięcie rzezy po śniadaniu. Znowu – powrót do domu do brudnej kuchni nie napawa optymizmem.

 

4. Nie zostawiamy rozgrzebanego łóżka

 

Jego pościelenie to zaledwie kilka minut, a widok sypialni z rozbabraną pościelą nie należy do najmilszych.

 

6. Chowamy wieczorem ubrania

 

Nie zostawiamy rozrzuconych na krzesłach czy na podłodze. Te co do prania, wynosimy do prania, te co do szafy, chowamy w szafie. Uczymy tego dzieci od początku.

 

8. Spłukujemy wannę, prysznic

 

Po każdej kąpieli przynajmniej dobrze płuczemy wannę czy brodzik. Nie zostawiamy zaschniętego mydła, resztek szamponu itp.

 

9. Wyznaczamy dni na większe porządki

 

I konsekwentnie się tego trzymamy. Na przykład w piątki szorujemy łazienkę, w czwartki sprzątamy dokładnie kuchnię, we wtorki odkurzamy itp.

 

10. Unikamy trzymania nadmiaru rzeczy na wierzchu

 

Im mniej ich widzimy, tym lepiej. Nie zawsze jest możliwość schowania wszystkiego w szufladach czy szafkach. Na rynku jest jednak taka różnorodność ozdobnych pudeł, zamykanych koszy itp., że z łatwością znajdziemy coś dla siebie. Warto też zrobić segregację i pozbyć się rzeczy zbędnych, można je oddać, sprzedać, podarować na charytatywne bazarki. Dotyczy to zarówno rożnego typu domowych ozdób, dzbanuszków jak i ubrań.

Tagi:

porady domowe ,  sprzątanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót