Partner: Logo KobietaXL.pl

Z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Pralniomatów Hi’Shine wynika, że praktycznie wszyscy znają dobrze przynajmniej jeden symbol, ale tylko 43% z nas zwraca na nie uwagę i stara się stosować do zaleceń.

pranie

Pranie bywa uciążliwe, a prasowanie najchętniej przerzucilibyśmy na kogoś innego. Być może nasz stosunek do tych obowiązków domowych wyglądałby inaczej, gdybyśmy zwracali większą uwagę na wskazówki producentów ubrań. Polacy są świadomi oznaczeń znajdujących się na metkach, jednak poziom ich znajomości jest dość przeciętny. Choć większość (ponad 90%) przynajmniej od czasu do czasu zwraca uwagę na symbole dotyczące sposobu prania, czyszczenia lub prasowania, to tylko niespełna połowa (43%) stara się je stosować. Jak się okazuje, są osoby, którym zdarza się to sporadycznie (49%) oraz takie, które zupełnie ignorują metki (8%).

 

Język symboli z metek ubrań

 

Wśród osób stawiających czoła współczesnym hieroglifom są najczęściej tacy (45% wskazań), którzy przestrzegają tylko ogólnych wytycznych, jak sortowanie kolorów, rodzajów tkanin lub ci, którzy robią to jedynie w przypadku ulubionych czy cennych ubrań (co czwarty Polak). Tylko co piąty badany (22%) deklaruje, że zawsze stara się zapoznać z tym, co znajduje się na metkach.

 

Dlaczego tak się dzieje? Co piąta osoba tłumaczy się brakiem czasu, a co siódma (16%) otwarcie przyznaje się do nieznajomości języka symboli. Dość liczna grupa (11%) nie widzi natomiast potrzeby stosowania się do zaleceń, bo w ogóle nie podejmuje się prania i prasowania. Są wśród nas również tacy, którzy po prostu nie przejmują się tym, że w wyniku ignorowania zaleceń z metek mogą zniszczyć swoją garderobę (co 10-ty Polak) lub twierdzą, że nie posiadają odpowiedniego sprzętu AGD (7%). Skoro zatem nieznajomość symboli nie jest głównym powodem ich lekceważenia, to ile znaków na metkach tak naprawdę potrafimy odczytać?

 

pranie

 

Znajomość hieroglifów w teorii…

 

Badanie przygotowane dla Pralniomatów Hi’Shinewskazuje, że Polacy znają przynajmniej jedno spośród 28 najpopularniejszych oznaczeń z metek. Ponad połowa osób zapewnia, że zna co najmniej 6 symboli, a co ósmy ankietowany potrafi rozpoznać więcej niż 10. Czy taka wiedza jest jednak wystarczająca? Okazuje się, że bywa z tym różnie.

 

… a w praktyce

 

- Każda część garderoby ma swoją specyfikę pielęgnacji, na którą wskazują symbole na metkach ubraniowych. Zazwyczaj stosujemy 5 symboli, które odnoszą się do prania, prania chemicznego, suszenia, prasowania i wybielania. Mimo, że zaleceń tych nie ma zbyt wiele, zdarza się, że klienci nie zawsze się do nich stosują.Nieodpowiednia pielęgnacja tkanin to trzecia najczęstsza przyczyna reklamacji konsumenckich, jakie do nas docierają -komentuje Karolina Mościcka-Bauer, Marketing Manager Próchnik S.A. właściciela marek A.F.Próchnik i Rage Age by Czapul.

 

Takie sytuacje mają miejsce, ponieważ wśród rozpoznawalnych symboli często znajdują się te najbardziej jednoznaczne i oczywiste, a także dlatego, że do wytycznych stosujemy się niestety wybiórczo. Jak wskazują wyniki badania - aż 3 na 4 Polaków przyznaje, że choć raz zdarzyło im się zniszczyć odzież podczas prania bądź prasowania.

 

Tak cię piszą, jak… pierzesz i prasujesz

 

Nieznajomość i ignorowanie języka symboli ma wpływ nie tylko na ewentualne zniszczenie ubrań, ale także na to, jak postrzegają nas inni. Zmechacone, rozciągnięte czy przebarwione ubrania prezentują się mało estetycznie, ale mogą również świadczyć o niedbalstwie, braku kompetencji, a nawet powagi. – To, co nosimy, nie tylko spełnia pragmatyczną rolę okrycia wierzchniego, ale także kształtuje nasz nastrój i jest podstawą pierwszej oceny wystawianej nam przez nieznajome osoby. Zatem nawet takie czynności jak pranie i prasowanie garderoby, mogą wpływać na nasz wizerunek. Nie chodzi bowiem o to, by to, co zakładamy było modne, ale stosowne, czyste i oczywiście zadbane – tłumaczy Anna Jerzak, psycholog oraz specjalista komunikacji społecznej, twórca autorskich warsztatów z psychologii mody.

 

Metkotikony - nowy język z metek ubrań

 

Badanie „Nieznany język symboli z metek ubrań” pokazuje, że niewątpliwie miewamy problemy z praniem i prasowaniem. Niechęć do tych obowiązków stała się inspiracją do stworzenia zupełnie nowej interpretacji metek. Tak zrodził się pomysł na #metkotikony. - To połączenie słów „metki”
i „emotikony”, czyli zabawny sposób na pokazanie, co możemy robić, gdy nie musimy prać
i prasować. W dobie smart living nie musimy sami zajmować się pielęgnacją najbardziej wymagającej odzieży. Wówczas symbole na metkach stają się nieistotne i nie trzeba zawracać sobie nimi głowy. Mamy nadzieję, że wraz z pojawieniem się naszych metkotikonek zmieni się dotychczasowe spojrzenie na metki i staną się one inspiracją do korzystania z wolnego czasu oraz lepszego życia - wyjaśnia Rafał Staszkiewicz CEO Pralniomatów Hi’Shine.

 

Badanie Nieznany język symboli z metek ubrań zostałozrealizowane przez SW RESEARCH na zlecenie Pralniomatów Hi’Shine. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w sierpniu 2016 r. i wzięło w nim udział 1011 Polaków.

Tagi:

porady domowe ,  pranie ,  ubrania ,  jak prać , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót