Reklama:

Porcelanowe zastawy cieszą się coraz większą popularnością i przeżywają swój renesans na polskich stołach. To w jaki sposób czyścić i pielęgnować eleganckie filiżanki, stylowe imbryki i efektowne zastawy porcelanowe radzi Główny Technolog Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Anna Rutkowska.

Idąc z duchem czasu eksperymentujemy z wyposażeniem wnętrz i przedmiotami codziennego użytku. Nadajemy im nowe funkcje, które odpowiadają naszym bieżącym potrzebom. Wyciągamy porcelanowe kolekcje z kredensów i używamy ich na co dzień, ponieważ chcemy i potrzebujemy otaczać się pięknymi rzeczami. Jednak w jaki sposób należy je czyścić i konserwować, by cieszyły nasze oczy przez lata?

Prawdy i mity o czyszczeniu porcelany:

 1. Ręcznie wykonana porcelana wymaga wyjątkowego traktowania

Niby banał, a jednak warto tę regułę wprowadzić w życie. Przechowując porcelanowe kolekcje należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie elementy, przekładając talarze papierowym ręcznikiem. W ten sposób ochronimy je przed porysowaniem.

 

 1. Mycie w zmywarce szkodzi porcelanie?

Obecna technologia wykonywania porcelany, jak i ta stosowana w nowoczesnych zmywarkach pozwalana na mycie jej w tego typu urządzeniach. Jednak należy pamiętać, że porcelana cienkościenna jest subtelnym materiałem, który podczas czyszczenia wymaga wyjątkowej troski. Aby odpowiednio o nią zadbać, warto korzystać z dedykowanych programów mycia oraz delikatnych detergentów. Układajmy porcelanę w zmywarce w taki sposób, aby poszczególne elementy nie stykały się ze sobą. Dzięki temu unikniemy zadrapań i uszkodzeń szkliwa porcelany. W większości wypadków producenci zalecają ręczne czyszczenie porcelany za pomocą płynu do mycia naczyń i miękkiej ściereczki z mikrofibry.

 

 1. Czego lepiej nie robić?

Chcąc cieszyć się porcelanową zastawą przez długie lata nie należy na przykład narażać jej na duże wahania temperatur. Szybkie przełożenie porcelany z lodówki do mikrofalówki może spowodować pęknięcie jej powierzchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolekcje zdobione złotem lub platyną, ich z kolei nie powinniśmy w żadnym wypadku umieszczać w mikrofalówkach.

 

 1. Uciążliwe plamy z przeszłości

Jeśli chcemy wskrzesić stary, zapomniany porcelanowy serwis, który naznaczony jest nieestetycznymi przebarwieniami możemy spróbować wyczyścić go ręcznie za pomocą pasty z sody oczyszczonej i ciepłej wody. Taką mieszankę należy nałożyć na poszczególne elementy i zostawić na 10-15 minut. Po tym czasie plama powinna zniknąć. Dzięki temu materiał znowu nabierze blasku i charakterystycznego śnieżno-białego koloru.

 

Tagi:

porady domowe,  porcelana,  jak czyścić porcelanę,  soda oczyszczona, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

 • Komentarz od: ~Dagmara   zgłoś nadużycie  

  Włochy od zawsze kojarzyły mi się z szykiem i modą może i po trosze dlatego zdecydowałam się na porcelanę Philpiaka pochodzącą z tego właśnie kraju. Abstrahując od tego to produkt ten jest po prostu świetny.

 • Komentarz od: ~Mirka   zgłoś nadużycie  

  Ja mam zestaw kawowy - dostałam od koleżanek z pracy przechodząc na emeryturę. Jest naprawdę super wykonany i pasuje do niedzielnego podwieczorku i na wszystkich imprezach domowych.

 • Komentarz od: ~Marta Kowalewska   zgłoś nadużycie  

  Wdzia, w ofercie marki Philipiak mamy 2 serwisy z serii Elegia: kawowy oraz obiadowy. Więcej o nich znajdziesz tutaj shop.philipiakmilano.pl/porcelana-10007 Pozdrawiam, Marta Kowalewska Online Ekspert marki PHILIPIAK

Rozwiń wszystkie komentarze
 • Komentarz od: ~edzia   zgłoś nadużycie  

  Co wchodzi w zestaw tej Elegii?

 • Komentarz od: ~Marta Kowalewska   zgłoś nadużycie  

  Miłka, porcelanę Philipiak możesz na żywo obejrzeć w salonach stacjonarnych oraz online w sklepie internetowym. Pozdrawiam, Marta Kowalewska Online Ekspert marki PHILIPIAK

 • Komentarz od: ~miłka   zgłoś nadużycie  

  Gabriela a porcelanę o której piszesz to gdzie można obejrzeć? Szukam gustownej do swojego salonu.

 • Komentarz od: ~Gabriela   zgłoś nadużycie  

  Stosując się do powyższych zasad które są oczywiste można cieszyć się każdą zastawą. Sama używam sprawdzonej a przede wszystkim dobrej jakościowo porcelany z linii Elegi w której spożywamy rodzinne obiady.

 • Komentarz od: ~Sabina   zgłoś nadużycie  

  Co do tej polecany to duży wybór mają? można na sztuki kupić?

Powrót
Kongres Gospodarczy Europy Centralnej i Wschodniej 29 - 31 maj
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...