Partner: Logo KobietaXL.pl

Porcelana, szczególnie ta stara znowu wróciła do łask. Wyciągamy babcine zastawy, by cieszyć się ich pięknem. Coraz chętniej wystawiamy na stół. Czy jednak wiemy, jak o porcelanę dbać?

 

 

  1. Przechowywanie

Przechowując porcelanowe kolekcje należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie części. Nie stawiajmy na półkach zbyt blisko siebie filiżanek czy dzbanuszków, aby ich nie obić. Dobrze jest przełożyć talarze papierowym ręcznikiem. W ten sposób ochronimy je przed porysowaniem.

 

  1. Zmywarka

Współczesne wyroby z porcelany można bez problemu myć w zmywarce używając odpowiednich programów. Trzeba jednak uważać na porcelanę ozdobioną złoceniami. Jednak znawcy zalecają, aby starą porcelanę myć ręcznie w delikatnych detergentach. Myjemy każdą część serwisu oddzielnie, wycieramy miękką ściereczką.

 

  1. Mikrofalówka

Eksperci odradzają używanie starej porcelany w kuchenkach mikrofalowych. Ne lubi ona znacznych wahań temperatur i włożona z lodówki do kuchenki może ulec uszkodzeniu. Absolutnie nie należy używać w kuchenkach porcelany zdobionej złotem czy platyną.

 

  1. Odświeżanie starej porcelany

Na starej porcelanie są często plamy czy przebarwienia. Jeśli chcemy je usunąć, wystarczy zrobić pastę z wody i sody oczyszczonej. Pastę nakładamy na plamy na około 15 minut, potem zmywamy.

 

 

Tagi:

porady domowe ,  porcelana ,  jak czyścić porcelanę ,  soda oczyszczona , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót