Partner: Logo KobietaXL.pl

Gąsienice mola odzieżowego mieszkają w kokonach tworzących osłonę dla żerującej larwy. Larwa żywi się twoimi ukochanymi swetrami! Jej rozwój trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niestety, w ciągu roku mogą rozwinąć się aż 4 pokolenia moli.

Mole uwielbiają naturalne tkaniny. Uważaj więc na wełny, filce, futra.

 Jest kilka skutecznych sposobów na mole, jednym z nich są wieszaki z cedrowego drewna. Drewno to wydziela specyficzny zapach, którego mole wręcz nie znoszą, tak więc nie zamieszkają w twojej szafie. Wieszaki te są jednak dość drogie, dlatego możesz kupić cedrowe kulki, lub pojedyncze zawieszki z cedru. Możesz też swoje drewniane wieszaki, wykonane z innego drewna, zetrzeć papierem ściernym na spodach ramion (żeby nie zaciągały ubrań) i wetrzeć weń olejek cedrowy. Taką procedurę warto powtarzać przynajmniej raz do roku.

 Pomaga też wkładanie pomiędzy ubrania mięty, igieł sosnowych, zasuszonej macierzanki, które umieszczamy w tkaninowych woreczkach. Mole nie znoszą też zapachu farby drukarskiej. Rzeczy, które będą dłużej leżeć możesz więc zawijać w świeże gazety.

 Można też użyć lawendy lub liści laurowych, które umieszczamy w szafie w płóciennych torbach.

Jeśli mole na dobre zagościły w twojej szafie, wymieszaj formaldehyd i terpentynę w równych porcjach, dodaj oleju lnianego i kilka razy przetrzyj mebel tą miksturą. Oczywiście, wyjmij wówczas ubrania z szafy.

Tagi:

porady domowe ,  mole ,  drewno cedrowe , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót