Partner: Logo KobietaXL.pl

"Jeżeli Kraków nie wymyśli się na nowo i nie przedstawi inwestorom nowej oferty, będziemy mieli poważny problem" - ostrzega w rozmowie z Onetem Przemysław Kadula, CEO w Everuptive Group, inwestor w firmie All IT Club i członek zarządu Polskiego Forum HR. Zdaniem Kaduli, miasto musi znaleźć nowy sposób, aby przyciągnąć globalnych graczy.

 

Kraków, jako wiodące centrum technologiczne w Europie, zasłynął dzięki swojej silnej bazie światowych korporacji z branży usług biznesowych i technologii. Jednak ostatnie tygodnie przyniosły ciemne chmury nad miastem, z zapowiedziami zwolnień grupowych w kolejnych firmach. Niepokojące sygnały potęgują obawy o przyszłość krakowskiego sektora IT.

 

Według Kaduli miasto musi zrewidować swoją strategię, aby przetrwać na konkurencyjnym rynku. Inwestorzy patrzą na Kraków jako na produkt, a jeżeli jego koszt wzrasta, a gdzie indziej pojawia się równie atrakcyjna, a tańsza oferta, mogą zdecydować się na nią.

 

Zmiany na rynku pracy są również widoczne w procesach rekrutacyjnych. Niektóre firmy zdecydowały się na zatrudnianie pracowników z Indii, Chin i Meksyku, zamiast lokalnych specjalistów.

 

Kadula wskazuje na konieczność opracowania nowej strategii dla miasta, która uwzględnia zarówno jego silne strony, jak i globalne trendy. Powinniśmy skupić się na bardziej skomplikowanych procesach technologicznych, budować centra badawczo-rozwojowe, projektować nowe produkty, a nie tylko dostarczać siłę roboczą - podkreśla Kadula.

 

Wiceprezydent Krakowa, Stanisław Mazur, zgadza się z tą wizją. Według niego miasto powinno skupić się na wspieraniu przekształceń firm i zmianach kompetencji pracowników. Jak zaznacza w rozmowie z Onetem: kluczową rolę w tym procesie powinny odegrać krakowskie uczelnie.

 

Kadula zwraca również uwagę na potrzebę wsparcia dla "rodzimych championów" - firm, które powstały w Krakowie i których właściciele są emocjonalnie związani z miastem. Władze Krakowa powinny pomóc im rosnąć globalnie, zamiast skupiać się wyłącznie na przyciąganiu globalnych korporacji.

 

W obliczu tych wyzwań Kraków staje przed koniecznością przedefiniowania swojej roli jako technologicznego giganta. Czy miasto jest gotowe na tę zmianę, czy utraci swoją pozycję na rzecz tańszych rynków? Czas pokaże.

 

Link: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/eldorado-w-krakowskiej-dolinie-krzemowej-sie-konczy-bedziemy-mieli-powazny-problem/9fz037x

 

 

Tagi:

Kraków ,  kryzys ,  biznes , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót