Partner: Logo KobietaXL.pl

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym schorzeniem, które – w przypadku późnego wykrycia lub nieleczenia – znacznie skraca życie. Charakteryzuje się nie całkiem odwracalnym, postępującym ograniczeniem przepływu powietrza (tj. obturacją) przez dolne drogi oddechowe – oskrzela i płuca. Głównym czynnikiem ryzyka POChP jest wieloletnie palenie papierosów. Choroba stopniowo prowadzi do inwalidztwa oddechowego i zgonu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP cierpi na świecie 210 mln osób, a rocznie umiera z jej powodu ok. 3 mln. W Polsce liczbę chorych na POChP szacuje się na 2 mln ludzi.

Badania wskazują, że chorzy na POChP często mają niedobory witaminy D, co ma związek ze zwiększoną podatnością na zakażenia górnych dróg oddechowych, które z kolei są ważnym czynnikiem ryzyka zaostrzeń choroby. Zaostrzenie objawia się nasileniem objawów, takich jak kaszel, produkcja nadmiaru wydzieliny w drogach oddechowych, skrócenie oddechu, duszność. Jest to czynnik ryzyka hospitalizacji pacjenta, zwiększa też w istotny sposób ryzyko jego zgonu.

Aby sprawdzić, czy suplementacja witaminy D może przyczynić się do obniżenia ryzyka zaostrzeń POChP, naukowcy z Queen Mary University w Londynie przeprowadzili badanie wśród 240 cierpiących na nią osób. Nieco ponad połowa z nich (122) przez rok otrzymała preparat z witaminą D (dawka 3 mg na dwa miesiące), a pozostali zażywali w tym czasie placebo.

Następnie grupy porównywano pod względem występowania umiarkowanych i poważnych zaostrzeń choroby oraz czasu ich trwania.

Okazało się, że u pacjentów, którzy wyjściowo mieli niedobory witaminy D we krwi (mniej niż 50 nanomoli na litr), jej suplementacja wyraźnie – o 43 proc. - obniżała ryzyko zaostrzeń. Natomiast u chorych, którzy na początku badania mieli wyższe stężenie witaminy D we krwi, nie odnotowano wyraźnych korzyści z jej stosowania.

„Zaostrzenia POChP mogą wycieńczać pacjentów, czasem powodując konieczność hospitalizacji, a nawet śmierć. Nasze badanie wykazało, że podawanie niedrogiego suplementu z witaminą D może znacznie zredukować ryzyko zaostrzeń choroby u pacjentów z niedoborami tej substancji w organizmie” – komentuje główny autor pracy prof. Adrian Martineau.

Jego zdaniem u pacjentów z POChP powinno się sprawdzać poziom witaminy D, a jeżeli będzie zbyt niski - zalecić im suplementację tego związku. 

PAP Nauka w Polce

Tagi:

witaminy ,  witamina D ,  płuca ,  pochp ,  choroba , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót