Partner: Logo KobietaXL.pl

Niektórzy objawów depresji doświadczają raz w życiu, inni wielokrotnie. Ważne jednak jest, by nie lekceważyć jej objawów, i co istotne, dobrze je poznać.

 

1. Spadek nastroju

 

Jak odróżnić depresję od zwykłego smutku? Wiadomo, że są zdarzenia, które powodują spadek nastroju – utrata pracy czy rozpad związku. Ale jeśli nic takiego się nie wydarzyło, a ty przez dwa tygodnie chodzisz zrozpaczona, smutna, czujesz wewnętrzną pustkę i ma to wpływ na twoje życie, może być to oznaka depresji.

 

2. Niechęć do życia towarzyskiego

 

Unikasz wychodzenia z domu? Męczą cie rozmowy z ludźmi? Wolisz leżeć w łóżku niż rozmawiać z rodziną? Utrata przyjemności z kontaktów z innymi może wskazywać na depresję.

 

3. Sen

 

Śpisz za dużo albo za mało? Zmieniły się twoje nawyki? Porozmawiaj z lekarzem.

 

4. Irytacja

 

Złościsz się bez powodu? Małe rzeczy wyprowadzają cię z równowagi? Depresja może wyrażać się złością czy agresją i częściej ten problem dotyka mężczyzn.

 

5. Brak seksu i innych przyjemności

 

Niechęć do seksu, brak zainteresowania swoimi i pasjami innych to też może być sygnał choroby.

 

6. Obniżona samoocena

 

Czujesz się bezwartościowa? Widzisz się w krzywym zwierciadle, uważasz, że wszystko robisz źle? Skontaktuj się z terapeutą. Jeśli to depresja ten stan może zamienić się w myśli samobójcze.

 

 

7.Chroniczne bóle

 

Ból kręgosłupa, głowy, zębów, niewytłumaczalny ucisk w klatce piersiowej „ciężkie” nogi – nie lekceważ tego, jeśli nie ma realnej przyczyny bólu!

 

8. Zmiana wagi

 

Nagłe chudnięcie lub tycie, brak apetytu lub obsesyjne jedzenie mogą świadczyć o depresji.

 

9. Zmęczenie

 

Przewlekle zmęczenie to częsty symptom. Zwiększa je niewłaściwa dieta. Nie lekceważ tego.

 

 

11. Zwolnione myślenie

Jeśli masz wrażenie, że twój mózg funkcjonuje na zwolnionych obrotach, nie możesz się skoncentrować, nie umiesz podjąć decyzji – to może być depresja.

 

12. Myśli samobójcze

 

Jeśli uważasz, że twoje życie jest nic nie warte i jesteś gotowa ze sobą skończyć to ewidentna oznaka depresji. Nigdy nie lekceważ takich symptomów!

 

źródło webmd

Tagi:

depresja ,  choroba ,  psychiatra ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: