Partner: Logo KobietaXL.pl

Karaluchy są w większości wszystkożerne, żyją w sąsiedztwie ludzi, uwielbiają wilgoć, dlatego często możemy je spotkać w łazience albo w kuchni.

 

Według National Pest Management Association, karaluchy przenoszę różne choroby, choć nie robią tego bezpośrednio.

 

Owady te mogą łatwo gromadzić bakterie pobrane z wilgotnych i niehigienicznych miejsc, które zazwyczaj odwiedzają. Choroby rozprzestrzeniają się poprzez żywienie się czymś skażonym bakteriami przenoszonymi przez karaluchy. Bakterie te pozostają w jamie ustnej, ślinie i układzie pokarmowym owada. Gdy karaluchy wymiotują lub wypróżniają się na blatach kuchennych, sprzętach, ręcznikach, ściereczkach, wtedy może dojść do zakażenia.

 

 

Do chorób, które mogą być pośrednio przenoszone przez karaluchy należą:

 

1. Cholera

Jest to choroba zakaźna-zaraźliwa, wywoływana przez bakterię zwaną Vibrio cholerae, a jej przyczyną jest zapalenie jelita cienkiego, które wywołuje objawy, takie jak ból brzucha, a także ciągła biegunka, która może prowadzić do odwodnienia organizmu, a także do śmierci.

 

2. Dur brzuszny

Jest wywoływany przez bakterie zwane Salmonella typhi, a najczęstszymi objawami choroby są biegunka, wysoka gorączka, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni, a nierozpoznany i nieleczony, może doprowadzić do krwawienia i perforacji jelit.

 

3. Poliomyelitis

Jest chorobą zakaźną powszechnie znaną jako polio i atakuje głównie układ nerwowy. Jest wywoływany przez wirusa polio, choroba najczęściej występuje u dzieci i jest przenoszona przez wydzieliny oddechowe i kał. Na szczęście, szczepienia praktycznie zlikwidowały występowanie polio.

 

4. Astma

Jest to choroba, która atakuje układ oddechowy, a jej główną cechą jest przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Najczęstsze objawy to świszczący oddech (dźwięki wdechowe lub wydechowe), ucisk w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Astma może być spowodowana ekspozycją na alergeny i często ma charakter bakteryjny.

 

5. Trąd

Znany również jako choroba Hansena jest chorobą zakaźną wywołaną przez Mycobacteium leprae. Atakuje skórę, błonę śluzową, nerwy obwodowe, oczy i kości. W najcięższych postaciach może powodować deformację lub niepełnosprawność (neurologiczną i / lub oczną).

 

źródło https://www.todo-mail.com/content.aspx?emailid=19499

 

Tagi:

owady ,  choroba ,  karaluchy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: