Partner: Logo KobietaXL.pl
Jaggi Vasudev (ur. 3 września 1957 w Mysuru), znany jako Sadhguru to indyjski jogin, mistyk oraz autor. Jest założycielem organizacji pozarządowej Isha Foundation, jest także inicjatorem ruchu społecznego Rally for Rivers, który ma przywrócić naturalny porządek rzekom w Indiach.
 
Sadhguru podkreśla, że naturalnym pragnieniem jest bycie zdrowym, jednak kiedy mamy ciało, to zarówno choroba, starość czy śmierć są zjawiskami naturalnymi. Dbanie o ciało jest zdecydowanie naszym obowiązkiem, ale kiedy już mamy ciało fizyczne, wiemy, że choroba może wystąpić w dowolnym momencie.
 
Tymczasem, jak podkreśla Sadhguru, jeśli obsesyjnie myślisz na temat swojego stanu zdrowia czy śmierci, nie zadbasz o siebie właściwie. Bo sam niepokój przed tym, co może się wydarzyć, zniszczy ciało. Dlatego nadmierne martwienie się chorobą lub zdrowiem, samo w sobie staje się chorobą. Choroba ogranicza twoje życie – twierdzi Sadhguru, - ale strach przed chorobą również je ogranicza.
 
Sadhuru podkreśla, że ten strach narasta, kiedy ludzie przekraczają 40 czy 50 rok życia. Wcześniej wydawało im się, że są nieśmiertelni, nagle dociera do nich, że jednak umrą. I tak naprawdę, tym prawdziwym lękiem nie jest choroba, jest nim śmierć.
 
To sprawia, że ludzie zaczynają się bać choroby, bo jak mówi Sadhguru, mają świadomość, że kiedy ona nadejdzie, może nadejść również śmierć. Nie zgadza się też z powszechnym przekonaniem, że strach przed śmiercią jest naturalny.
 
Bo jeśli pojawia się życie, śmierć jest naturalnym procesem. A obawa przed naturalnym procesem nie jest czymś naturalnym. Ten strach pochodzi z poczucia ignorancji i nieświadomości – uważa Sadhguru. - Nie mamy kontaktu z rzeczywistością i głęboko utożsamialiśmy się z ciałem. Gdybyśmy zbadali i ugruntowali się w innych wymiarach doświadczenia, ciało nie byłoby dużym problemem, życie czy śmierć, nie robiłoby to nam wielkiej różnicy.
 
 
 

Tagi:

smierć ,  choroba ,  Sadhguru , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót