Partner: Logo KobietaXL.pl

Jedną z nich, najbardziej mroczną, była przepowiednia rychłej śmierci. Odgłosy, zachowania ptaków i zwierząt odczytywano jako sygnał zwiastujący fakt, że ktoś niebawem odejdzie. Co zwiastowało śmieć?

 

Ptaki

 

Niewątpliwie w czołówce była sowa i kruk. Kruk jest znany jako ptak, który w wielu kulturach jest zwiastunem śmierci. Gdy kruk kracze, to znak, że przynosi złe wieści. Jeśli kruk siedzi na czyimś domu, oznaczać to miało, że właściciel wkrótce umrze.

Dźwięki, które wydaje sowa, były związane z przekonaniem, że że wydarzy się coś złego. Wierzono, że jeśli sowa wyląduje na dachu czyjegoś domu lub po prostu zamieszka w wiosce, to nie tylko właściciel domu umrze, ale także, że ptak przyniósł złe wieści dla całej wioski.

 

Kukułka to kolejny zwiastun wiadomości. Jej poranne kukanie oznaczało dobre wieści. Jednak, gdy zaczynała kukać wieczorem, oznaczał to śmierć osoby mieszkającej w domu lub okolicy, w której kukułka zamieszkała.

 

 

Istnieje niezwykłe wierzenie dotyczące piania kury; za każdym razem, gdy kura miała piać, ludzie wierzyli, że przepowiada śmierć przynajmniej jednego z członków rodziny. Uważano, że kura pieje wtedy, gdy zje okruchy ze święconki, a wtedy jej pianie wywoła czyjąś śmierć, dlatego taką kurę należało zabić.

 

Psy

Psy są obecne w wielu kulturach i mitologiach; w większości z nich pies jest interpretowany jako symbol śmierci, jako opiekun w zaświatach. Wycie psa miało być znakiem, że coś złego stanie się z jego właścicielem lub z domem czy rodziną, w której przebywa pies. Wiele osób wierzy do dziś, że, że kiedy pies zawodzi pod czyimś oknem, osoba ta wkrótce umrze.

 

 Węże

Przed chrześcijaństwem wąż był traktowany jako dobre zwierzę i jako opiekun domu. Ale jego postrzeganie zmieniło się wraz z nastaniem nowej religii. Ludzie wierzyli, że zabicie węża przyniesie śmierć członkowi rodziny.

 

Świnie

Wierzono, że jeśli świnia zacznie kopać pod progiem, wkrótce będzie pogrzeb i że to przepowiada złe rzeczy, które przydarzą się w tej rodzinie

 

Krety

Cieszyły się złą sławą, jako te, które mieszkają pod ziemią. Jeśli kret kopał pod progiem domu, to zwiastować miało śmierć gospodarza.

 

Konie

Koń grzebiący kopytami w ziemi miał być symbolem nadchodzącej śmierci.

 

Dzikie zwierzęta

Były niepomyślnym znakiem, gdy gromadziły się w ciszy wokół obejścia. Uważano, że zwabia je nadchodząca do domu śmierć.

 

Tagi:

smierć ,  zwierzęta , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz