Partner: Logo KobietaXL.pl

W ramach konkursu zorganizowanego przez Mercure, w partnerstwie merytorycznym z MSKPU, uczniowie przedstawili swoje pomysły na lokalnie inspirowane uniformy hotelowe nawiązujące do filozofii marki. Jury nagrodziło projekt Justyny Wysockiej, która swoim strojem opowiedziała przepiękną historię łączącą hotel Mercure Warszawa Grand z polską modą lat 50. i 60.

 

hotel

 

Hotele Mercure poprzez modę i wydarzenia realizowane w ramach projektu Mercure Fashion odpowiadają o swoich inspiracjach i lokalności w połączeniu z ludźmi i miejscami, w których się znajdują. Lokalność ma wiele wymiarów i inspiracji, dlatego marka, wspierając młode talenty, zaprosiła studentów do konkursu na hotelowy uniform. 
Zadaniem dla młodych projektantów było najpierw stworzenie pomysłów na lokalnie inspirowany uniform dla dowolnych zespołów hotelowych, nawiązujący formą lub wzorem do dowolnego miejsca, w którym znajdują się hotele Mercure. W pierwszym etapie uczestnicy przedstawiali rysunki, a następnie, już w finale – odszyte stroje zaprezentowali przed Jury. Konkurs   został zainaugurowany inspiracyjnym wykładem przygotowanym przez projektantkę Martę Banaszek i Marcina Szymańskiego reprezentującego brand.

Historia hotelu zaszyta w uniformie

W finale znalazło się czterech autorów najciekawszych prac: Ilya Ninichuk, nawiązujący do oryginalnych, bieszczadzkich wzorów, Natalia Cheng, która wykorzystała węgierski, regionalny motyw kwiatowy, Alicja Czajkowska, zainspirowana mocno zdefiniowaną współczesną architekturą oraz Justyna Wysocka, która urzekła Jury swoim pomysłem i jego historią, zdobywając pierwsze miejsce w konkursie. W nagrodę Fashion Magazine, który czynnie wspiera polską modę zaprosił ją do udzielenia wywiadu w najnowszym numerze.
Zwycięski projekt nawiązuje do lat 50. i 60., stylistyki powstania „Mody Polskiej” oraz Jadwigi Grabowskiej – jej założycielki. Przedstawiając swoją pracę, Justyna Wysocka podkreśliła -W tym czasie odbudowywała się Warszawa, powstawały kultowe dziś obiekty architektoniczne. Pomimo zróżnicowanych opinii o tym okresie - to on nas ukształtował. Wtedy też mieliśmy do czynienia z naprawdę dobrym polskim wzornictwem, formą oraz dbałością o jakość. Mówiąc o swoich inspiracjach, projektantka opowiedziała piękną historię, w której losy powstałego w latach 50. hotelu Mercure Warszawa Grand – gdzie odbył się finał konkursu – finezyjnie przeplatają się z historią polskiej mody.
Jury doceniło również uniwersalność stroju – Joanna Świerkosz, VP Marketing & Guest Experience Eastern Europe Accor, wręczając nagrodę za pierwsze miejsce podkreśliła, że projekt jest bardzo uniwersalny -Wyobrażam sobie w nim zarówno zespół recepcji, jak i guest experience menagera, a przede wszystkim każda kobieta, niezależnie od sylwetki, znajdzie w tym stroju coś dla siebie.
W Jury znaleźli się przedstawiciele marki Mercure – Marcin Szymański, Sabina Bartyzel oraz Joanna Świerkosz, dr Magdalena Płonka Dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, projektantka Marta Banaszek oraz redakcja Fashion Magazine. Reprezentując różnorodne perspektywy – użytkowość, storytelling, zgodność z briefem czy jakość odszycia uniformów, w gorącej dyskusji wybrali zwycięski projekt.
Marta Banaszek, która projektowaniem mody zajmuje się na co dzień, była pełna podziwu dla pomysłów i ich realizacji -Projektowanie uniformu hotelowego nie jest najprostszym zadaniem, ale widać uczestnicy poradzili sobie świetnie. Takie inicjatywy mogą być inspiracją do dalszego rozwoju., ułatwiają również spojrzenie na modę w różnych ujęciach, zarówno w artystycznym, jak i biznesowym. Projektantka oprócz wsparcia merytorycznego, zaprosiła również finalistów na backstage swojego najnowszego pokazu, który odbędzie się 11 września.
Pod wrażeniem poziomu prac była również dr Magdalena Płonka, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Podsumowując wydarzenie podkreśliła także ważność projektu dla młodych projektantów -Kooperacja naszej szkoły i marki Mercure, to wielka szansa dla naszych uczniów, którzy po opuszczeniu murów uczelni będą mieli za sobą już pierwsze doświadczenia związane z profesjonalnymi pokazami. Konkurs nie jest tylko zabawą, ale sprawdzeniem doświadczenia, rozumienia oczekiwań potencjalnych gości i pokazania umiejętności, które nabywają w szkole.

Mercure wspiera młode talenty

Mercure wspiera zarówno doświadczonych artystów, jak i lokalne talenty czy młodych projektantów. Konkurs na lokalnie inspirowany uniform hotelowy wpisuje się w realizowane w 2019 roku partnerstwo marki Mercure z Międzynarodową Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru. W ramach wspólnych działań, w kwietniu został zrealizowany  dedykowany absolwentom MSKPU Mercure Fashion Night. W maju odbył się również pokaz utalentowanego trójmiejskiego projektanta Patryka Wojciechowskiego.
Mercure Fashion Zapoczątkowany w 2016 roku projekt obejmuje pokazy mody, których celem jest promowanie polskich projektantów i lokalnej kultury poprzez unikalne doświadczenie łączące modę ze sztuką użytkową, rozrywką i designem. Dotychczas, w ramach Mercure Fashion Night, odbyło się 13 spotkań w Europie Wschodniej – w Polsce, na Węgrzech i w Czechach.
 

Tagi:

moda ,  styl ,  hotel , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót