Partner: Logo KobietaXL.pl

Każda kobieta w każdym wieku chce być piękna, zadbana, stylowa. Podkreślanie piekna kobiecej urody sprawia zawsze ogromną radość ponieważ zakupy ubrań, biżuterii, dodatków i kosmetyków są po prostu przyjemnością. O wygląd zewnętrzny dbamy również za pomocą sportu, masaży, zabiegów kosmetycznych, fryzjerskich czy suplementując się wiataminami i zmieniając nawyki żywieniowe. Wszystkie te czyności są przyjemne i ważne, ale również kosztowne i pochałaniają sporo czasu. Jest nowy sposób na uzyskanie dużej pozytywnej zmiany w wizerunku, jednocześnie nie wymagajacy nakładu czasu i pieniędzy. Jest nim analiza kolorystyczna bazująca na 12 typach kolorystycznych, która podnosi wizerunkową świadomość, urozmaica codzienny wygląd i podkreśla urodę poprzez odpowiednie zestawienia kolorystyczne.

 

Pomysłodawcą doradztwa kolorystycznego jest szwajcarski teoretyk sztuki i malarstwa Johannes Itten. On pierwszy dowiódł, że okreslone grupy kolorów harmonizują z wyglądem każdego człowieka. Teorię kolorystyczną łączącą typy urody z barwami czterech pór roku stworzyła Carol Jackson w latach 80. XX wieku, natomiast Elvire Freuis rozszerzyła ją o dwanaście typów kolorystycznych. Teoria czterech pór roku polegała na przyporządkowaniu cech urody danej osoby do kolorów charakterystycznych dla jednej z czterech pór roku. Jednak zauważono, że wielu osób nie da się przyporządkować tylko do wiosny czy zimy. W ten sposób powstało dwanaście i więcej typów kolorystycznych, które już bardziej szczegółowow pozwalają na dobór kolorów i co najważniejsze - nie przypisują jednej osoby tylko do jednego typu kolorystycznego. Dzięki temu każda indywidualna gama barw jest szeroka i daje wiele możliwości stylizacyjnych. Analiza kolorystyczna jest więc dość młodą dziedziną, ale bardzo szybko stała się popularna i równie szybko jest rozwijana.

Kolor ubrań ma wpływ na samopoczucie człowieka oraz na to jak zostanie odbierany przez otoczenie. Wszelkie głosy twierdzące, że wygląd nie ma znaczenia, nie mają tutaj racji, ponieważ podświadomie oceniamy ludzi przez pierwsze sekundy spotkania.

Pradwa jest taka, że każdy człowiek może nosić każdy kolor. Kluczowy jest jednak jego odcień, natężenie i tzw.chromatyczność. Odpowiednio dobrane barwy podkreślą naturalne zalety urody, odświeżą twarz i łagodzą rysy twarzy. Natomiast niekorzystne kolory gaszą odcień skóry, postarzają, pogłębiają cienie pod oczami, podkreślają niedoskonałości i przebarwienia.

Analizą kolorystyczną zajmują się wizażyści, styliści i koloryści mający odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Jest to proces polegający na skompletowaniu gamy barw za pomocą chust garderobianych przykładanych do twarzy analizowanej osoby. Może brzmi to dość poważnie, ale tak naprawdę analiza to zabawa i radosne spotkanie kobiet przy kawie/herbacie. Najczęściej w ciągu 2-3godzin można już ustalić zestaw barw pasujących do klietnki oraz zestaw kolorów, których powinna unikać. Profesjonaliści zajmujący się kolorami, przekazują swoim klientkom próbniki czyli zestaw ustalonych podczas analizy kolorów, dzięki którym klientka może samodzielnie wyruszać na zakupy kosmetyków makijażowych i ubrań.

Diagnoza kolorystyczna nie musi oznaczać diametralnych zmian w szafie. Wymiana ubrań może następować powoli, stopniowo. Nie każdy od razu akceptuje wynik analizy. Również nie ma potrzeby pozbywania się kolorów nieodpowiednich do typu urody. Mogą one służyć jako dodatki oraz najbezpieczniej jest umieszczać je najdalej od twarzy np. torebki, buty, paski. Kolorysta nie narzuca swojej wizji-wskazuje natomiast odcienie, które będą korzystne, a których należy unikać. Analiza kolorystyczna nie wymaga wykonywania jej regularnie. Jest to usługa jednorazowa, chociaż trzeba liczyć się z tym, ze nasza uroda się zmienia. W wyniku procesu starzenia, naturalna wyrazistość maleje, a cieplejsze barwy urody ochładzają się. Wtedy dobrze jest wykonać nową analizę.

 

Kolorystyczna stylizacja jest również bardzo przydatna przed wyjątkowymi wydarzeniami w życiu np. ślubem. Analiza kolorystyczna pozwala znaleźć odpowiednie odcienie bieli dla przyszłej panny młodej oraz pozwal ustalić kolorystykę towarzyszącą i harmonizującą z urodą pani wieczoru i jej druhen. Uzupełnieniem jest stylizacja całej uroczystości czyli dobranie koloru przewodniego występującego w dekoracjach ślubno-weselnych. To jest jeden z przykładów pokazujących jak ogromne znaczenie mają kolory w życiu. Zarówno w życiu codziennym, pracy jak i w wyjątkowych momentach. Warto pozwolić magii kolorów działać wokół nas.

 

Magda Czaplińska

colour planner, wizażystka, stylistka

Tagi:

styl ,  moda ,  ubranie ,  analiza kolorystyczna , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót