Partner: Logo KobietaXL.pl

Odkąd Adam i Ewa popełnili pierwszy grzech i Bóg obdarzył ich liściem figowym, aby zakryli  swoją nagość, moda pozostaje ważnym elementem naszego życia. Możecie wierzyć lub nie, ale najwięcej modnych dziś elementów, powstało już w czasach średniowiecza, a nawet wcześniej!

 

Moda ma potężny wpływ na większość osób. Buduje wizerunek w oczach innych, określa przynależność do danej klasy czy grupy. Jeżeli ktoś nosi markowe, drogie rzeczy zakłada się z góry, że jest bogaty. Odwrotnie – ubogie, niemodne ubranie świadczy o niskim statusie społecznym. Ale nie mówimy tu o luzackim stylu z najwyższej półki – najdroższych dziurawych dżinsach czy espadrylach od Kenzo.

                      Czytaj koniecznie Dlaczego gonimy za modą?


Wbrew pozorom wiele w modzie już było i nie jest tak, że najwięcej gadżetów powstało w XX czy XXI wieku. Na przykład, buty na wysokim obcasie powstały w czasach renesansu, ale były one noszone przez mężczyzn! Dlaczego? Przez podnoszące się pięty, mogli pokazać swój status społeczny. Obcasy uznano również za funkcjonalne, jeżeli chodzi o jazdę konną, ponieważ dobrze trzymały buta w strzemieniu.

Kobiety zaczynają nosić obcasy od XVI wieku, dzięki ( a może, niestety przez) Katarzynę Medycejską, która była niskiego wzrostu.
Okulary to też dawny wynalazek, już Eskimosi nosili okulary wykonane z kości morsa, aby uchronić się przed słońcem! Dziś, okulary nie tylko chronią przed promieniowaniem UV, ale również są modnym gadżetem, który może kosztować majątek! Na przykład Ray-Bany były zaprojektowane na początku wyłącznie dla wojska, potem zrobiły karierę wśród cywilów, podobnie jak lotnicze skórzane kurtki.


Niektóre z najbardziej przełomowych elementów mody, takich jak bikini i spódnica mini narodziły się w połowie XX wieku. Bikini był pierwszym strojem, który odsłaniał aż tyle kobiecego ciała w miejscu publicznym. Kiedy pojawiły się mini, nie obyło się bez protestów, bo uważano, że tak krótkie spódnice narażają kobiety na gwałt!

Ale coś, co zmieniło świat to był biustonosz. Wcześniej nie było stroju, który tak dbałby o biust kobiety, a dziś na rynku są tysiące marek i modeli dla właścicielek różnego rodzaju piersi.

Co jeszcze przed nami? Nie wiadomo. Zobaczcie film o tych wynalazkach, które miały największy wpływ na modę!

 

 

Tagi:

styl,  moda,  buty,  obcasy, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót