Partner: Logo KobietaXL.pl

Podobnie jest na kierunku lekarsko-dentystycznym. Także podczas rekrutacji na medycynę 2019/2020.

Medycyna niezmiennie króluje w rankingach najbardziej obleganych kierunków studiów. Dla części osób, które nie zdobędą indeksu na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych (dawniej dziennych) alternatywą jest nauka w trybie niestacjonarnym (dawniej wieczorowym). Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami.


Ile kosztują studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku 2019/2020

Sprawdziliśmy, jakie czesne zapłacą za rok nauki studenci, którzy rozpoczną studia w roku akademickim 2019/2020 na kierunku lekarskim. Na tych uczeniach, które kształcą przyszłych stomatologów, sprawdziliśmy dodatkowo, ile wyniesie czesne na niestacjonarnym kierunku lekarsko-dentystycznym.

Okazuje się, że opłaty na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane. Za rok nauki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi przyszli lekarze i stomatolodzy zapłacą 39 tys. zł.

Z kolei rok nauki na niestacjonarnej medycynie, prowadzonej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy, trzeba zapłacić 32 tys. zł.

Natomiast opłaty za usługi edukacyjne związane z kształceniem studentów na studiach niestacjonarnych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, należą do jednych z najwyższych w kraju. W stolicy Polski rok nauki na kierunku lekarskim to wydatek w wysokości 41,2 tys zł, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – 43 tys. zł.

Z jeszcze wyższym czesnym muszą liczyć się studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie opłata za semestr nauki na kierunku lekarskim wyniesie 21,5 tys. zł, czyli 43 tys. zł rocznie. Nieco niższe, w porównaniu z WUM, jest natomiast czesne na kierunku na lekarsko-dentystycznym (21 tys. zł za semestr).

Taniej studiuje się na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie za rok nauki na kierunku lekarskim trzeba zapłacić 33,5 tys. zł, a na lekarsko-dentystycznym – 40 tys. zł.

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku semestr na kierunku lekarskim to koszt w wysokości 17 tys. zł, czyli 34 tys. zł rocznie, a na kierunku lekarsko-dentystycznym - 19 tys. zł, czyli 38 tys. zł rocznie.

Żacy, którzy rozpoczną kształcenie w roku akademickim 2019/2020 w Collegium Medicum UJ, za rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim zapłacą 35 tys. zł (40 tys. zł na kierunku lekarsko-dentystycznym).

Gdańskim Uniwersytecie Medycznym wysokość czesnego za semestr nauki dla przyszłych lekarzy ustalono na poziomie 16 tys. zł, czyli 32 tys. rocznie, a da przyszłych stomatologów na poziomie 18 tys. zł, czyli 36 tys. zł rocznie.

Tyle samo wyniesie czesne za semestr na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu(32 tys. zł za rok nauki na medycynie i 36 tys. zł na stomatologii).

We Wrocławiu rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim będzie kosztować 36 tys, zł, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – 40 tys. zł. Takie opłaty ustalono na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich.

Z kolei na Uniwersytecie Rzeszowskim przyszli lekarze za rok nauki zapłacą 32 tys. zł., a na Uniwersytecie Opolskim – 2 tys. zł mniej.

Natomiast studia niestacjonarne na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach to wydatek w wysokości 35 tys. zł.

Na niestacjonarnej medycynie na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie 60 miejsc. Czesne za rok nauki w roku akademickim 2019/2020 dla studentów pierwszego roku wyniesie 29,5 tys. zł.

Natomiast rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu kosztuje 30 tys. zł.

Rok nauki na niestacjonarnej medycynie w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach to 48 tys. zł.

Ewa Kurzyńska

puls medycyny

 

Tagi:

społeczeństwo ,  nauka ,  medycyna , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót