Partner: Logo KobietaXL.pl

Jak się robi ludziom wodę z mózgu? - wystarczy wrzucić obcojęzyczny film i przeinaczyć jego sens. Bo ile osób zna hiszpański i jest w stanie zrozumieć, co skandują kobiety, jaki jest prawdziwy cel ich protestu?

 kamieni kupa

 

Tymczasem już od wielu lat na ulicę hiszpańskojęzycznych krajów wychodzą ubrane na czaro kobiety skandując – Somos la nietas de las brujas, que no pudisteis quemar! Jesteśmy wnuczkami czarownic, których nie udało wam się spalić!

 

 

 

Skąd takie odniesienie? Co jak,co, ale Święta Inkwizycja jest w tym kręgu kulturowym dobrze znana. To wtedy palono na stosach czarownice, wiedźmy – kobiety, które wymykały się spod kontroli mężczyzn. Bo co oznacza sowo „wiedźma”? - tę, która wie… Dlatego właśnie czarownice stały się tam symbolem wyzwolenia i feminizmu. I w odniesieniu do ich magicznych rytuałów kobiety protestują przeciwko prymatowi mężczyzn. Maczyzm, bo o to dokładnie chodzi, to jest coś, z czym walczą. Bo nie chą być ofiarami przemocy, nie chcą być zabijane.

 

Maczyzm (z jęz. hiszp. machismo) – postawa, którą w dosłownym tłumaczeniu można określić terminem „samczość”. Związek z takim mężczyzną nie jest łatwy. Ociekający testosteronem samiec nie traktuje swojej kobiety jak równej sobie partnerki. W jego mniemaniu jest ona istotą niższą, podwładną, utrzymanką, nad którą należy sprawować absolutną władzę. - to prosta definicja z portalu krokdozdrowia.pl

 

W Hiszpanii z rąk mężów partnerów ginie co roku kilkaset kobiet. Podobnie, a nawet jeszcze gorzej jest w krajach Ameryki Łacińskiej. Przemoc domowa jest na porządku dziennym. I właśnie przeciwko zabijaniu kobiet protestują „czarownice” feministki. Plując, kopiąc i spalając kukłę reprezentującą maczyzm sprzeciwiają się mordowaniu kobiet. I tam w protestach uczestniczą tysiące współczesnych wiedźm. Czy to jest złe? Wychodzą na ulice w Hiszpanii, Urugwaju, Meksyku, Argentyny, skandując hasło - Jesteśmy wnuczkami czarownic, których nie udało wam się spalić! Z reguły protesty takie odbywają się 8 marca. Ale tu w Montevideo kobiety wyszły na ulice po zamordowaniu 40 – latki przez jej eks partnera.

 

 

Co się zaś dzieje w Polsce? Ogłupiała gawiedź komentuje coś, o czym nie ma zielonego pojęcia. Oto jeden z komentarzy.

 

kamieni kupa

 

Film z komentarzami możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Tagi:

feminizm ,  czarownica ,  maczyzm ,  seksizm , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz