Partner: Logo KobietaXL.pl

To co możemy zrobić, to na przykład zastąpić produkcję niektórych materiałów sztucznych - biodegradowalnymi, ograniczyć emisję CO2 do atmosfery czy zmniejszyć zużycie trujących gleby oraz ujęcia wody pestycydów i herbicydów. Na pomoc przychodzi znana naszym praprzodkom super roślina, której powszechne wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu mogłaby odmienić los naszej planety. Poznajcie możliwości jakie dają nam konopie siewne zwane przemysłowymi (lub włóknistymi).

Plastik konopny


Konopną celulozę można wykorzystać do produkcji celofanu, celuloidu a także sztucznego jedwabiu, Wykorzystuje się do tego krótkie włókna z łodygi. Co ważne, produkcja konopnego plastiku  kosztuje o połowę mniej niż polipropylenu (PP). Jego wielką zaletą jest też wytrzymałość -  jest sztywniejszy i bardziej wytrzymały niż zwykły plastik. Dlaczego plastik konopny może nas uratować przed zanieczyszczeniem planety? Ponieważ  jest całkowicie biodegradowalny w czasie krótszym niż 12 miesięcy. Aktualnie  największym konsumentem tworzyw i kompozytów konopnych jest przemysł motoryzacyjny. Konopne panele w konstrukcjach aut są stosowane ze względu na dużą wytrzymałość. Obecnie największym na świecie producentem konopnego plastiku są Chiny.
Biodiesel z konopi


FAME z konopi, czyli estry metylowe kwasów tłuszczowych, otrzymujemy poprzez wykorzystanie oleju z konopi oraz mieszaniny katalitycznej. Katalizator potrzebny do stworzenia biodiesla można wykonać “w jednym naczyniu”, co jest pomocne dla chemików i inżynierów, ponieważ oszczędza wiele pracy. To nie koniec zalet konopnego biodiesl’a. Jego wyprodukowanie wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla. Stosowanie tego rodzaju paliwa niesie ze sobą same zalety:  wydziela śladowe ilości tlenku siarki, może być stosowany w niższych temperaturach niż jego odpowiedniki do tego jego spalanie emituje 85% mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjnej benzyny. Może być użyty w każdym silniku diesla!


Ubrania z konopi


Jeżeli porównamy zwykłą bawełnę produkowaną na skalę masową z konopiami, to przegrywa ona praktycznie na każdym etapie produkcji. Już podczas uprawy bawełna wymaga użycia ogromnych ilości herbicydów i pestycydów, środków silnie trujących i rakotwórczych. Podobnie jest z użyciem wody. W przeciwieństwie do bawełny konopie nie potrzebują wielkiej ilości wody, do tego mogą rosnąć praktycznie w każdym klimacie poza kołem podbiegunowym. Porównując jakość surowca konopie także wygrywają. Ich włókna są mocniejsze od bawełny, lepiej zachowują się po wielokrotnym praniu, przy tym tkaniny są delikatne w dotyku. Ubrania wykonane z konopnych tkanin są wyjątkowo korzystne dla skóry człowieka, ponieważ wykazują działanie antybakteryjne, antygrzybiczne, doskonale chronią ciało przed zmiennymi warunkami termicznymi. Podczas upałów dają przyjemny chłód i świeżość, a zimą solidnie zabezpieczają przed niskimi temperaturami. Potrafią nawet ogrzać, gdy tkanina jest mokra, ponieważ w przeciwieństwie do bawełny nie pochłaniają dużych ilości wody.


Żywność z konopi


To prawdziwy superfood. Do tego rosnący w naszym klimacie, więc dostępny od ręki w okolicznych sklepach zielarskich, coraz częściej także w marketach czy osiedlowych sklepikach. Nasiona łuskane, olej z nasion, białko lub mąka konopna. Często można też spotkać mleko, pieczywo, słodycze z dodatkiem ekstraktów oraz nasion. Nasiona zawierają 460% więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż ryby. Olej z nasion konopi jest jednym z najcenniejszych olejów roślinnych. Jest bogaty w ważne kwasy tłuszczowe, (Omega-3 i Omega-6) w idealnej dla  człowieka proporcji (3:1). Białko, które znajduje się w konopnym nasionku ma identyczny profil aminokwasowy jak białko mięsa. Żywność ta bogata jest w witaminy i minerały, które dzięki wysokiej zawartości tłuszczu w nasionku przyswajają się o wiele lepiej.Materiały budowlane z konopi


Beton konopny (ang. hempcrete) to materiał, który ma szansę zrewolucjonizować światowe budownictwo naturalne. Charakteryzuje się ujemnym śladem węglowym, bo podczas wzrostu konopie pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż zużywa się go później do zrobienia z nich materiałów budowlanych. Kostka konopna jest wysoce uszczelniająca, akustyczna i hermetyczna. Beton konopny wykazuje wysokie zdolności izolowania termicznego, akumulacji ciepła, paroprzepuszczalności, jest niepalny, a po wyburzeniu budynku może być wykorzystany jako nawóz. Sam materiał jest niezwykle wytrzymały, nawet siedmiokrotnie mocniejszy niż tradycyjny beton, ale przy tym o połowę lżejszy, wodoodporny, niepalny i niegnijący. Budownictwo z konopi opiera się głównie na wykorzystaniu paździerzy konopnych produkowanych ze słomy konopnej.
Papier z konopnej celulozy


Jeden hektar konopi daje tyle masy papierowej, co cztery hektary lasu. Co więcej, konopie jako rośliny jednoroczne, dostarczają surowca co rok, a ich skoszenie nie przynosi szkody środowisku, w odróżnieniu od wycinki lasu. Ponadto miazga drzewna jest bielona w zagrażających środowisku procesach przy użyciu np. chloru, podczas gdy miazgę konopną można bielić przy pomocy względnie nieszkodliwego nadtlenku wodoru (wody utlenionej).

Papier może być pozyskiwany z łyka, niestety jego produkcja wymaga dużych inwestycji w technologię przetwarzania roślin. Produkowana z włókna konopnego celuloza odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną: odpornością na zginanie, elastycznością oraz trwałością.


Więcej na temat upowszechnienia użycia konopi przemysłowych w codziennym życiu dowiesz się podczas Targów Konopnych Kanaba Fair #4, które odbędą się już 11 i 12 maja w Krakowie. Odwiedzający będą mogli wysłuchać interesujących wykładów na temat zastosowania konopi w budownictwie, przemyśle modowym czy farmaceutycznym, zakupić różnorodne produkty konopne, takie jak kosmetyki, olejki CBD, produkty spożywcze a także wziąć udział w ciekawych spotkaniach.


Więcej informacji https://www.facebook.com/events/423776398377981/

konopie

Tagi:

ekologia ,  społeczeństwo ,  konopie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót