Partner: Logo KobietaXL.pl

Zarzuela bowiem - to nie tylko charakterystyczne głównie dla kuchni katalońskiej i andaluzyjskiej danie rodem z hiszpańskiego Lewantu, ale także, a właściwie przede wszystkim - typ powstałej prawie 400 lat temu opery hiszpańskiej z mówionymi dialogami. Nazwa pochodzi od rezydencji królewskiej La Zarzuela pod Madrytem, gdzie przed laty odbywały się słynne zabawy i przyjęcia Fiestas de Zarzuela.

 

- W środku zimy zapraszamy do słonecznej Hiszpanii - zachęca specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu Teatru Muzycznego Ewa Sobkowicz - w świat hiszpańskiej operetki. Prekursorami gatunku o jakże oryginalnej nazwie "zarzuela" byli znani dramaturdzy: Lope de Vega i Calderón de la Barca. Powstał on w XVII wieku, lecz rozkwit tej liryczno-dramatycznej formy muzycznej przypada na wiek XIX. Epoka ta nazywana jest okresem "zarzueli romantycznej" za sprawą kompozycji takich twórców jak Emilio Arietta, Federico Chueca, Fernández Caballero, Tomás Bretón i Ruperto Chapí - dodaje.

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Ambasada Królestwa Hiszpanii.

 

- Do udziału w galowym koncercie zaprosiliśmy wybitnych artystów z Hiszpanii - uzupełnia Ewa Sobkowicz - sopranistkę Arantzę Irañetę i tenora Francisca Sáncheza. Wraz z nimi na scenie pojawi się sopranistka Dorota Laskowiecka oraz tenor Michał Grabczuk. A pod dyrekcją hiszpańskiego dyrygenta Jesusa Marii Echeverrii wystąpi także chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie.

 

zarzuela

 

Koncert poprowadzi Stefan Münch, lubelski znawca historii muzyki, teatru i estetyki dzieła muzycznego, a także recenzent i dziennikarz, założyciel Stowarzyszenia "Pro Musica Antiqua", z którym organizuje koncerty symfoniczne, oratoryjne i kameralne, prezentujące muzykę dawną.

- W trakcie widowiska - informuje specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu Teatru Muzycznego - usłyszeć będzie można znane, porywające, ogniste i niezwykle melodyjne pozycje z gatunku "zarzuela", który jest popularny nie tylko w Europie, ale także w całej Ameryce Południowej, a głównie w hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Łacińskiej. Artyści wykonają takie przeboje jak: Preludio z zarzueli Revoltosa Ruperta Chapí, walc Chateau Margaux Manuela Fernándeza Caballery, usłyszymy też hiszpańską wersję naszego tańca narodowego Mazurca de las Sombrillas współczesnego kompozytora Federica Moreny Torroby. Całość wzbogacona będzie efektownymi hiszpańskimi tańcami w wykonaniu najlepszych tancerzy baletu Teatru Muzycznego w choreografii Piotra Czubowicza - dodaje.


Spektakl
"Zarzuela Ole!" - jak zapewnia dyrekcja i artyści Teatru Muzycznego w Lublinie - będzie pełnym ciepła i czaru akcentem z południa Europy.

 

Tagi:

teatr muzyczny lublin ,  teatr ,  zarzuela , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót