Partner: Logo KobietaXL.pl

„Chcemy pomagać obecnym tam osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone. Deklarujemy, że zorganizujemy całą logistykę, będziemy poruszać się oznakowanymi ambulansami i przestrzegać przepisów prawa. Według nas rozporządzenie w sprawie stanu wyjątkowego nie zabrania nam takiej działalności” – napisał 24 września na swoim profilu na Facebooku Jakub Sieczko, lekarz anestezjolog z Warszawy, który zorganizował zespół medyków, chcących nieść pomoc uchodźcom w strefie stanu wyjątkowego.

 

 

 

- Mamy ambulans z prywatnej firmy medycznej, grafik jest rozpisany, medycy wezmą na czas dyżurów na granicy urlopy. Nie chcemy działać przeciwko komukolwiek, jesteśmy apolityczni. Nie możemy jednak stać z założonymi rękoma, kiedy obok nas ludzie umierają bez pomocy – mówi.

 

24 września przez ePUAP, 21 medyków złożyło wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusza Kamińskiego o umożliwienie wjazdu do strefy stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Jakub Sieczko mówi, że ambulans stałby w miejscu, gdzie prawdopodobieństwo spotkania uchodźców jest największe.

 

- Współpracujemy z organizacjami pomocowymi, ambulans mógłby dojeżdżać do potrzebujących. Bylibyśmy do dyspozycji Straży Granicznej. Ale nie będziemy łamać prawa, ani wykonywać pustych gestów, ustawiając ambulans poza strefą – podkreśla.

 

Zarówno on jak i wielu medyków jest oburzonych odmowami udzielania pomocy uchodźcom, płynącym z państwowych jednostek ratowniczych. Niedawno sieć obiegło nagranie, gdy jeden z dyspozytorów odmawia wysłania karetki do uchodźców, młodych chłopców z Kongo.

 

- Myślę, że dyspozytor złamał prawo i to kilkukrotnie. Skrajnie negatywnie oceniam taką reakcję. To są ludzie, którzy potrzebują pomocy medycznej. Jesteśmy w stanie im ją zapewnić, ale musimy mieć zgodę na nasze działania – dodaje Jakub Sieczko.

 

Medycy są w gotowości. Odpowiedzi z MSWiA jeszcze nie ma.

Tagi:

społeczeństwo ,  uchodźcy ,  pomoc ,  medycy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót