Reklama:
blocker

Do maja 2015 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi okresy urlopów wychowawczych i urlopów bezpłatnych wliczały się do kapitału początkowego tylko wtedy, gdy kobieta przebywała na takim urlopie od dnia 1 stycznia 1999 roku.

 

 

Przepisy te w oczywisty sposób dyskryminowały te kobiety, które zdecydowały się skorzystać z urlopu wychowawczego przed tą datą. Jeśli bowiem kobieta urodziła dziecko przed rokiem 1999, to okres urlopu wychowawczego, czyli okres jaki poświęciła na wychowanie dziecka, był traktowany jako okres nieskładkowy. Okresy opieki nad dziećmi nie były więc wliczane do kapitału początkowego, co powodowało znaczne obniżenie emerytur wypłacanych matkom.

Ta rażąca nierówność zlikwidowana została nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy urlop wychowawczy i urlop bezpłatny będzie traktowany jako okres składkowy, niezależnie od tego w jakim okresie kobieta z niego korzystała. Oznacza to, że również kobiety, które wychowywały dzieci w latach 80-tych, dostaną szansę na wyższą emeryturę.

Czytaj więcej na zus.pox.pl

Tagi:

ZUS,  emerytura,  składka, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:


  • Komentarz od: ~Maria   zgłoś nadużycie  

    Złożyłam dziś wniosek o emeryturę. Miałam już wcześniej naliczony kapitał początkowy. Czy muszę dodatkowo składać teraz ten druk ZUS Kp-3 czy też zostaną mi urlopy wychowawcze automatycznie wliczone według nowych przepisów? Pani mi nic w ZUSie na ten temat nie mówiła.

Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...