Partner: Logo KobietaXL.pl

Od początku roku zwolnienia lekarskie można wystawiać przez internet. Pierwsze elektroniczne zwolnienia już trafiły do chorych i pracodawców.

Wszystko dzieje się przez internet. Lekarz, który chce wystawiać elektroniczne zwolnienia, rejestruje się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). To w tym portalu uzupełnia formularze zwolnień. Również w PUE dokument odbierają pracodawca chorego i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że pacjent nie musi dostarczać swojego zwolnienia szefowi.

Obowiązek odbierania zwolnień przez internet mają firmy, które rozliczają składki za więcej niż pięć osób. Co z pozostałymi? – Jeśli lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie, a pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE, to lekarz będzie musiał wydrukować takie zwolnienie dla ubezpieczonego – wyjaśnia Hanna Perło, dyrektor Departamentu Zasiłków Centrali ZUS. Wydruk trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni.

Przez dwa lata będą funkcjonowały obok siebie zwolnienia papierowe (na druku ZUS ZLA) i elektroniczne (e-ZLA). Dopiero od 2018 roku lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Szczegółowe informacje na temat e-ZLA można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla.

 

Tagi:

ZUS ,  zwolnienie lekarskie ,  e- zwolnienie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót