Partner: Logo KobietaXL.pl

Kilkadziesiąt lat temu takie związki były odbierane jako niesmaczne obyczajowo, wstydliwe. Wynikało to ze stereotypów kulturowych i tradycji. Uważano, że to mężczyzna jest głową rodziny, ostoją, siłą, dlatego związki, w których mężczyzna był starszy od partnerki, wydawały się czymś naturalnym. Do tego dochodzi podświadome przekonanie, że młodsza partnerka może zapewnić zdrowe potomstwo.

Na przestrzeni ostatnich lat zmienił się wzorzec rodziny i postrzeganie ról społecznych. Kobiety na równi z mężczyznami stawiają na aktywność zawodową, często późno decydują się na macierzyństwo. Zdarzają się też pary, które wybierają bezdzietność – tłumaczy socjolog rodzinny, dr Małgorzata Duda.

Dojrzałość i świeżość

Starszej kobiecie podoba się jego świeżość, brak obciążeń i energia seksualna. Jemu imponuje jej dynamizm, pozycja i brak zahamowań. Dojrzałe partnerki są świadome swojej atrakcyjności i możliwości, jakie daje ciało. W przeciwieństwie do młodych dziewcząt eksponują całą swoją urodę i są dumne, że młodzi partnerzy ją doceniają. Ponadto wiążąc się z młodszym mężczyzną, kobieta sama się odmładza i to nie tylko mentalnie.

Różnica wieku? - Kiedy ktoś pyta, jaki on jest, to odpowiadam, że jest ideałem, tylko ktoś mu złą datę do dowodu wpisał…

 

 

Mobilizacja

Nic tak nie odmładza kobiety, jak młodszy partner! Bo mobilizuje do działania, do dbania o siebie, kobiety zaczynają czerpać życiową energię, ćwiczą, zmieniają tryb życia na bardziej zdrowy, modnie sie ubierają, wciąż uśmiechają, chodzą do kosmetyczek itp. I jak się okazuje, czas sprzyja kobietom i nawet biologia jest na tak.

 Moja koleżanka, która jest w związku z mężczyzną o 12 lat młodszym, mówi: „Niech o mnie plotkują! Zazdroszczą. Muszę być świetna, skoro taki facet mnie chce!”.

I tego się trzymajmy.

Seks i przyjaźń

Opinie seksuologów i psychologów są zgodne – taki związek ma szanse powodzenia i może przynieść obojgu partnerom dużo satysfakcji. Również w sypialni.

Kobiety rozkwitają w pełni około 30 i czerpią z seksu więcej radości niż 20-latki. Potrafią lepiej komunikować swoje pragnienia, potrzeby, są bardziej pewne siebie i swoich działań. Dla niezbyt doświadczonego i niepewnego siebie kochanka mogą być lepszymi partnerkami niż jego równolatki, choćby dlatego, że nie zrażają się porażkami i potrafią śmiało dążyć do perfekcji.

Związek partnerów o dużej różnicy wieku wcale nie musi jednak opierać się na seksie.

O tym, jak dobieramy się w pary, bardziej niż metryka decyduje wykształcenie, pochodzenie, grupa społeczna, wspólne zainteresowania, pasje, poczucie bezpieczeństwa, zrozumienie, dojrzałość emocjonalna. Związek starszej kobiety z młodszym mężczyzną może być udany, jeśli partnerzy nikogo nie udają i umieją określić swoje oczekiwania.

 

Zobacz film o związku 71 latki z 17 letnim chłopakiem

almeda i gary

Świat przeciwko nam

Nie oszukujmy się, związek z młodym chłopakiem generuje jednak pewne problemy. Jednym z głównych jest reakcja środowiska, w jakim para się obraca. Największe trudności z akceptacją „nietypowej relacji” ma zazwyczaj najbliższa rodzina pary. Kobiety szczególnie boleśnie przeżywają brak akceptacji, często słyszą: „on się Tobą tylko bawi, jesteś dla niego przygodą, wyzwaniem, znudzi się i zostawi Cię dla młodszej, przecież nie będzie dobrym ojcem dla Twoich dzieci, poza tym jest za młody, by nim w ogóle zostać”. On natomiast spotyka się z: „wyszalejesz się i dopiero przejrzysz na oczy, zmarnujesz sobie życie przy niej, wszyscy się śmieją z Ciebie, ta relacja nie ma przyszłości, za kilka lat zobaczysz różnicę, wyglądacie jak matka z synem, stracisz szansę na prawdziwe uczucie, to tylko próba, nic więcej”.

Jeśli jednak partnerów łączy prawdziwe uczucie, są dojrzali emocjonalnie i wiedzą, że chcą być ze sobą niezależnie od opinii innych, to będą szli przez życie razem na przekór całej reszcie. Jednak dla wielu osób brak akceptacji ze strony najbliższych, wytykanie palcami, śmieszne docinki i wieczne prawienie morałów są doświadczeniem tak bolesnym, że taki związek się rozpada.

Czy związek starszej kobiety z dużo młodszym od niej mężczyzną może się udać?

A dlaczego nie?! Tak samo jak każdy inny, jeśli tworzący go partnerzy mają świadomość własnych oczekiwań, ale także obciążeń, jakie niesie za sobą różnica wieku. Wszystko zależy od dojrzałości dwojga ludzi, od oczekiwań względem siebie i od tego, z jakiego powodu są ze sobą. Często bywa tak, że partner zafascynował się niezwykłą osobowością partnerki, a ta, pamiętajmy, nigdy się nie starzeje.

Aleksandra Dymanus
 
 
Autor: Aleksandra Dymanus www.psychologia.społeczna.pl

Tagi:

związek ,  kobieta ,  mężczyzna , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: