Partner: Logo KobietaXL.pl

 

Obiegowa, zła reputacja teściowych nie wzięła się z powietrza. Część z nich, wykorzystując swoją pozycję w rodzinie, potrafi sprawić, że obcowanie z nią będzie prawdziwym koszmarem. Szczególnie wówczas, gdy nie akceptuje wybranki syna lub męża córki.

 

Oto teściowe, z którymi życie jest naprawdę trudne.

 

 

„Troskliwa matka”

 

To nader często matki synów, utyskujących do synowych, że nie dbają o swoich mężów. Są wieczne uwagi, że „synuś chudy, niezadbany, zmęczony, przepracowany”, w podtekście zaś komunikat, że jego żona jest leniwa i nie stara się wystarczająco, by zaspokoić potrzeby swojego męża.


Taka teściowa ma zastrzeżenia do czystości w domu, do wychowywania wnuków i nie jest istotne, że synowa też pracuje, bywa więc zwyczajnie zmęczona. Kiedy zaś widzi syna przy pracach domowych, załamuje ręce ze zgrozy, że jej ukochane dziecię jest tak wykorzystywane.

 

 


„Teściowa w pretensjach”

 

Są teściowe, które urodziły swoje dzieci w młodym wieku. Często nadal są atrakcyjne jako kobiety, ale nie umieją zrozumieć, że podrywanie zięcia jest kiepskim pomysłem. Taka matka to zmora dla córki, dla zięcia sprawczyni krępujących sytuacji. Teściowa bowiem, świadomie lub czasem nie, zaczyna flirt ze swoim zięciem, eksponuje głęboki dekolt, odsłania nogi w krótkich sukienkach i zachowuje się w sposób, który bardzo rani jej córkę. Jeśli tego typu teściowa przydarzy się kobiecie, sytuacja jest inna. W tym przypadku pojawiają się problemy, ponieważ teściowa zaczyna konkurować ze swoją synową o to, by była najpiękniejsza i najbardziej atrakcyjna, generując tym samym nieprzyjemne sytuacje.

 

 

„Teściowa komentująca”


Uwielbia sprawiać, że jej zięć czy synowa czują się źle i nie wiedzą, jak się zachować. Taka teściowa czerpie z tego ukrytą przyjemność. Synowej posyła komentarze, takie jak „żadne z moich wnuków nie wygląda jak mój syn… jak dziwnie” lub zięciowi „jak to możliwe, że zarabiasz mniej niż moja córka”. Oczywiście zawsze przy tym jest spokojna i opanowana, często wręcz uśmiechnięta, jakby te uwagi miały być dla kogokolwiek przyjemne.

 


„Teściowa potrzebująca pomocy”

 

Ten typ teściowej potrafi rozwalić każde małżeństwo. Jest z reguły samotną kobietą, która oczekuje wiecznej obsługi. Wydzwania więc do syna czy córki z wiecznymi prośbami o pomoc, wykorzystuje synową czy zięcia. Nieustająco ma problem z firankami, lodówka, wykupem leków, niedomykającym się oknem, a wszystkie te sprawy trzeba załatwić natychmiast. I nie piszemy tu o kobietach, które naprawdę wymagają pomocy. Taka teściowa jest sprawna i zaradna, chce być jednak wiecznie w centrum uwagi lub nie umie odciąć pępowiny dziecku.

 


„Teściowa kontrolująca”

 

Uwielbia niespodziewane wizyty, zamęcza telefonami, rujnuje plany małżeńskie. Wpada w niedzielne poranki pod pozorem przyniesienia szarlotki, po czym nie ma zamiaru wychodzić. Często robi niestosowne uwagi na temat porządku czy zwyczajów młodych. Życzy sobie towarzyszyć parze w ich wyjazdach czy rozrywkach. Opiniuje też ubiór synowej lub zięcia, wygląd ich wnuków, tłumaczy jak należy ugotować daną potrawę, jak nakryć do stołu, do której szkoły zapisać dzieci, a nawet chce wybierać miejsce, do którego para powinna pojechać na wakacje.

 


„Teściowa manipulantka”

 

Uwielbia konflikty w małżeństwie dziecka i doskonale umie jej wywołać. Doskonale wie, jaki komentarz należy skierować do zięcia lub synowej, aby rozpętać kłótnię małżeńską. Potem ma argumenty, by swojemu dziecku wmawiać, że dokonało złego życiowego wyboru.

 „Teściowa królowa”

 

Ten typ postaci często staje się koszmarem dla kobiet, ponieważ to ona rywalizuje ze swoją synową o miłość syna, chcąc być na zawsze dla niego najważniejszą kobietą w życiu. Chce być w centrum, na piedestale. To ona ma jechać na przednim siedzeniu samochodu, to dla niej syn ma rzucać wszystko i być na każde skinienie. Odmowa to natychmiastowy konflikt i kłótnia. Denerwuje się też, gdy syn daje żonie drogie prezenty, zabiera na drogie wakacje czy dba o potrzeby żony. Robi kąśliwe uwagi o niepotrzebnych zbytkach, o rozpieszczaniu synowej. Która „jest niewarta” takich starań i „ich nie doceni”.

 

 

Oczywiście są teściowe łączące w sobie kilka wyżej wymienionych typów, co tym bardziej życia z nimi nie ułatwia. I niestety, nie da się ich zmienić. Jeśli macie do czynienia z podobnym przypadkiem, pomaga jedynie zachowanie dystansu i ograniczenie kontaktów.

Tagi:

teściowa ,  synowa ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót