Partner: Logo KobietaXL.pl

Pod koniec epoki wiktoriańskiej, gdy kobiety żyły w ciasnych, sznurowanych gorsetach i poświęcały się mężom i dzieciom, Zazel, „Ludzka Kula Armatnia” podróżowała po świecie, dokonując niesamowitych wyczynów olśniewając publiczność swoim pięknem i odwagą.

Imię Zazel było jej pseudonimem scenicznym, które przybrała gdy po raz pierwszy 10 kwietnia 1877 roku, w wieku czternastu lat, wystąpiła przed tłumem w Westminster. Wówczas to weszła do armaty. Kilka sekund później armata została „wystrzelona” i Zazel leciała w powietrzu. Publiczność szalała gdy dziewczynka szybowała, a potem i bezpiecznie wylądowała w specjalnej siatce, przy ogromnym aplauzie widzów. Ale dokonać takie sztuki mógł tylko ktoś zaprawiony już w w cyrkowych bojach.

 

Zazel - domena publiczna

Rossa Matilda Richter urodziła się w Londynie w 1863 roku. Jej ojciec był agentem, który zaopatrywał cyrk w zwierzęta, szukał odpowiednich wykonawców, matka zaś byłą tancerką. Trudno więc się dziwić, że i Zazel zafascynował świat cyrku. Już jako małą dziewczynka uczyła się chodzenia po linie, w podczas upadków lądowała bezpiecznie na rozpostartej pod liną siatce. Uczęszczała też na lekcje baletu, gimnastyki i trapezu, by w młodym wieku stać się pełnoprawną artystką cyrkową.Zazel - domena publiczna

Miała wówczas pseudonim La Petite Lulu. Zasłynęła swoim niesamowitym skokiem na trapezie, a wieku dwunastu lat podróżowała po Europie z japońską trupą akrobatyczną. Niestety, podczas występów Zazel miała wypadek i została zmuszona do powrotu do domu.

W tym samym czasie w Londynie pojawił się William Leonard Hunt, który nazywał siebie „Wielki Farini”, kanadyjski śmiałek, który przechodził po linie nad wodospadem Niagara, a swojego przybranego syna wystrzeliwał z katapulty. Kiedy jednak chłopak miał wypadek, Hunt wpadł na pomysł zrobienia innego urządzenia - skonstruowania armaty do wystrzeliwania ludzi w powietrze.

W 1871 roku, na wiele lat przed jego pierwszym publicznym pokazem, złożył patent w USA na swoje nowe urządzenie. Kiedy więc Królewskie Akwarium w Londynie zatrudniło go, aby poprawił rentowność instytucji, postanowił zrobić użytek ze swojego pomysłu.

 

Zazel - domena publiczna


I choć ojciec Zazel nie był chętny do oddania córki w ręce Hunta, matka nie wyrażała sprzeciwu. W ten oto sposób Zazel trafiła do księgi Guinnessa i do historii cyrku.

Nowe urządzenie wyglądało jak armata, ale w rzeczywistości było rodzajem platformy, która katapultowała artystę w powietrze, aby spadł na siatkę. Proch strzelniczy był używany jako efekt dźwiękowy, aby udawać, że faktycznie jest to prawdziwy strzał armatni. Zazel wykonywała swoje występy bezbłędnie, czym zyskała wielką sławę. Ale relacja między Richter a Farinim nie była najlepsza. Zazel dostawała grosze za swoje występy. Kiedy więc do Londynu przyjechał Phineas Taylor Barnum, właściciel słynnego Barnum & Bailey Circus, aby zobaczyć przedstawienie, Zazel ubłagała go, by ją ze sobą zabrał.


Odbyła tournee z jego cyrkiem po Francji i Stanach Zjednoczonych i poślubiła jego agenta prasowego, George'a Oscara Starra.

Wkrótce inni zaczęli naśladować jej wyczyny i Zazel zaczęła nazywać siebie „Oryginalną Zazel” - „The Original Zazel”. Występy były bardzo niebezpieczne, w tamtych czasach ponad 30 osób zginęło lub doznało bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu podczas wystrzeliwania z armaty.

W 1891 roku, w wieku dwudziestu ośmiu lat i pracując w cyrku Barnuma, sama Zazel spadła i złamała kręgosłup. Chociaż wyzdrowiała, nigdy nie wróciła do swojej pracy. Wróciła do Anglii, by zamieszkać w Upper Norwood w południowym Londynie. Zmarła 8 grudnia 1937 r. w szpitalu Camberwell House w Peckham.

Zazel - domena publiczna

Jej miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa jako pierwszej ludzkiej kuli armatniej jest co prawda kwestionowane, niektórzy bowiem twierdzą, że tytuł należy do australijskiego duetu Ella Zuila i George Loyal. Nie ma to jednak większego znaczenia. Rossa Matilda Richter była niewątpliwie kobietą, która wyprzedziła swoją epokę, śmiałą, wysportowana i odważną.

źródła https://racingnelliebly.com/weirdscience/human-cannonball-zazel-thrilled-victorian-era-audiences/

https://londonist.com/london/history/the-human-cannonball-of-westminster

https://www.geriwalton.com/first-human-cannonball-zazel-rossa-matilda-richter/

 

Tagi:

kobietaxl ,  Zazel ,  cyrk , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót