Partner: Logo KobietaXL.pl

Krew w kale – symptom choroby

Krew w kale może być zwiastunem wielu chorób, jednak nie wszystkie są poważne. Może to być spowodowane infekcją bakteryjną. Świeża krew w kale pojawiającym się częściej niż trzy razy dziennie świadczy o podrażnieniu układu pokarmowego przez bakterie takie jak pałeczki okrężnicy, salmonella, czy gronkowce. Jeżeli biegunka będzie się utrzymała przez okres kilku dni konieczna będzie wizyta w gabinecie lekarskim.

Hemoroidy wiążą się z krwią w stolcu, bólem oraz pieczeniem. Są one przerośniętymi splotami żylnymi w okolicy odbytnicy oraz odbytu, najczęściej mają postać żylaków lub guzków krwawniczych. Niewydolność żylna jest przyczyną powstania hemoroidów. Wygląd kału jest charakterystyczny: wygląda jak skropiony świeżą, intensywnie czerwoną krwią. W aptekach dostępnych jest wiele farmaceutyków dostępnych bez recepty, które skutecznie pomogą walczyć z hemoroidami. Operacja jest wskazana jedynie w zaawansowanym etapie choroby.

Krwawienie z odbytu podczas oddawania kału jest także charakterystyczne w chorobach zapalnych układu pokarmowego takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego dochodzi do tworzenia się wielu owrzodzeń na obszarze błony śluzowej jelita grubego. Szczególnie charakterystyczne są cuchnące stolce, w których są obecne śluz, ropa oraz krew. Choroba Leśniowskiego-Crohna zazwyczaj objawia się obecnością śluzowatej krwi w kale, zmianami okołoodbytniczymi w postaci ropnia, przetoki czy szczeliny oraz bólem w prawej dolnej części brzucha.

 

Polipy jelita grubego również są odpowiedzialne za obecność krwi w kale, ale zazwyczaj jest to krew utajona. Oznacza to, że krew znajdująca się w stolcu nie jest widoczna gołym okiem, jej obecność można stwierdzić jedynie na podstawie badań. Polipy to łagodne gruczolaki tworzące się na wewnętrznych ścianach jelita grubego. Są szczególnie niebezpieczne dla życia oraz zdrowia, ponieważ przez długi czas mogą nie wywoływać objawów, a są odpowiedzialne m.in za anemię.

Rak jelita grubego jest wyjątkowo groźną chorobą. Przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Dlatego szczególną uwagę należy zwracać na krew obecną nie tylko w kale, ale również na papierze toaletowym czy bieliźnie. W każdym przypadku konieczny jest kontakt ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny tych objawów.

 

Żylaki przełyku, choroba wrzodowa oraz pozostałe stany zapalne dwunastnicy i żołądka mogą objawiać się smolistym stolcem, który świadczy o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeżeli pojawiają się również fusowate wymioty należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ są to objawy bezpośrednio związane z chorobami zagrażającymi życiu oraz zdrowiu.

Test na obecność krwi w kale

Dotyczy przede wszystkim krwawień utajonych. Prosty test można kupić w każdej aptece. W przypadku wątpliwości konieczne jest wykonanie laboratoryjnych badań FOB ( Fecal Occult Blood), które są precyzyjne i jasne. Przez kilkanaście dni przed badaniem konieczne jest wyłączenie z diety alkoholu, chrzanu, aspiryny, leków rozrzedzających krew czy zawierających żelazo. Wynik pozytywny testu może świadczyć o nowotworze jelita grubego, polipach okrężnicy lub pękniętych wrzodach.

źródło http://drogadosiebie.pl/choroby-ukladu-trawienia/krew-w-kale-co-oznacza/

 

 

Tagi:

rak ,  rak jelita grubego ,  zdrowie ,  krew ,  krew w kale ,  hemoroidy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót