Reklama:
blocker

Żeń-Szeń to niezwykle popularny lek roślinny nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Jest to niewątpliwie jedna z bardziej ciekawych roślin leczniczych. Bylina ta z rodziny Araliowatych(Araliaceae) występuje pospolicie w zacienionych lasach górskich Azji m.in. w Nepalu, Mandżurii i Korei. Roślina ta jest uprawiana w wielu krajach np. w Japonii, Korei, Chinach, Rosji czy Ameryce Północnej. Uprawa tej rośliny jest niezwykle trudna.

W lecznictwie wykorzystuje się korzeń żeń-szenia - Ginseng radix. Surowiec zawiera m.in. saponiny triterpenowe potocznie zwane ginsenozydami. Owe ginsenozydy działają pobudzająco, podnoszą wydolność fizyczną organizmu oraz poprawiają sprawność seksualną. Wyciągi z Żeń-Szenia obniżają poziom cholesterolu we krwi, działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, chronią komórki wątrobowe ponadto działają immunomodulująco, antyoksydacyjnie.

Preparaty Żeń-Szenia mogą jednak podnosic ciśnienie krwi, powodować biegunki, rozdrażnienie i pobudzenie organizmu. Takie niekorzystne działanie określono jako syndrom żeńszeniowy.

Nie zaleca się z tego powodu podawać preparatów Żeń- Szenia dzieciom, osobom z nadciśnieniem, arytmią, dychawicą oskrzelową. Przeciwwskazaniem jest także ciąża.

Należy jeszcze dodać, że preparaty Żeń-Szenia może wywołać efekty podobne do działania estrogenów u kobiet w okresie klimakterium. Po zastosowaniu tego surowca u kobiet, obserwowano krwawienia oraz bóle sutków.

Tagi:

zioła,  ziołolecznictwo,  zdrowie, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:


    Brak komentarzy
Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...