Partner: Logo KobietaXL.pl

Według Światowej Organizacji zdrowia badania prowadzone nad przyczynami chorób nowotworowych wykazały, że u kobiet pracujących na nocne zmiany częściej występuje rak piersi. Ma to związek z zaburzeniem rytmu snu podczas pracy zmianowej i znajduje się na oficjalnej liście prawdopodobnych czynników kancerogennych. Jeżeli śpiąc wystawiamy nasz organizm na działanie światła synteza i uwalnianie melatoniny znacznie się zmniejsza, a jest ona niezbędna do ochrony przed niektórymi nowotworami.

Niedobór snu według badań są znacznie bardziej niebezpieczne dla kobiet niż dla mężczyzn. U kobiet powodują wyższe ryzyko wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych w przypadku kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości odpoczynku. Kobiety mające problem ze snem również znacznie łatwiej popadają w depresję i choroby psychiczne.

Brak snu to również obniżona odporność, osoby które nie wysypiają się częściej chorują na grypę i łapią drobne infekcje. Według Journal of the American Medical Association - tygodnika wydawanego przez organizację amerykańskich lekarzy problemy ze snem obniżają zdolność szybkiego przyswajania informacji, mogą prowadzić do "bezdechu sennego" u mężczyzn, z kolei u kobiet do demencji. 

Badania prowadzone na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej potwierdziły, że liczba wypadków samochodowych zwiększa się o 17% w poniedziałki po przestawieniu zegarów na czas letni, zabranie nam godziny snu zwiększa również ilość zawałów serca o 5%.

National Sleep Foundation odkryła, że wśród par, które sypiają razem jedna osoba podczas każdej nocy traci aż 49 minut snu. Może to być spowodowane zachowaniem podczas snu drugiego partnera, a także jego sposobem zasypiania, wierceniem się, chrapaniem, ale również tempetaturą pomieszczenia .

Tagi:

nowotwór ,  kobieta ,  sen ,  rak ,  rak piersi , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót