Partner: Logo KobietaXL.pl

Dlatego poniżej wyjaśniamy, jak sytuacja z mięśniakami macicy wygląda w rzeczywistości i obalamy niektóre mity wraz z prof. dr hab. n. med. Janem Kotarskim, ginekologiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

 

Diagnoza mięśniaków macicy jest równoznaczna z końcem życia seksualnego.

MIT. Specjaliści potwierdzają, że mięśniaki macicy wcale nie oznaczają, iż kobieta musi zrezygnować z życia seksualnego. Guzy o dużych rozmiarach mogą spowodować zmiany pod względem anatomicznym i nawilżenia pochwy, jednakże należy pamiętać, że na jakość życia intymnego ma wpływ wiele czynników, nie tylko fizycznych, ale również psychicznych.

 Stosowanie antykoncepcji doustnej powoduje powstawanie mięśniaków macicy.

MIT. Nie zauważa się negatywnych zależności pomiędzy stosowaniem antykoncepcji doustnej a powstawaniem czy powiększaniem się mięśniaków macicy. Wręcz przeciwnie, hormonalna antykoncepcja może przyczyniać się do zmniejszania ryzyka rozwoju mięśniaków macicy.

Seks może powodować pogorszenie stanu zdrowia.

MIT. Mięśniaki macicy mogą być przyczyną różnych dolegliwości u kobiet odczuwanych podczas współżycia, takich jak chociażby bóle i dyskomfort ze względu na zmiany anatomiczne pochwy. Jednak nie wszystkie mięśniaki sprawiają, że zbliżenia z partnerem przestają dawać satysfakcję. Obserwujemy raczej pozytywny wpływ seksu. Udane życie intymne sprawia, że kobieta ma lepszy nastrój, co pozytywnie wpływa na stan jej zdrowia. Mówienie o swoich potrzebach partnerowi, a następnie dobranie stosownej techniki i formy pieszczot może nawet przynieść więcej gorących przeżyć w sypialni.

Mięśniaki macicy powodują dyskomfort w trakcie stosunku.

FAKT. Mięśniaki dużych rozmiarów mogą zmieniać anatomię i ruchliwość pochwy, czego skutkiem może być dyskomfort podczas stosunku. Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, często skarżą się na odczuwanie bólu w trakcie seksu. Niestety to nie jedyne objawy tego schorzenia, gdyż kobiety mogą cierpieć na szereg różnych dolegliwości, takich jak nieprawidłowe albo obfite krwawienia, plamienia po stosunku, ucisk na narządy rodne, pełność w jamie brzusznej czy częstomocz. Właśnie dlatego, jeżeli kobieta zauważy któryś z symptomów powinna umówić się na wizytę do lekarza – ginekologa.

Leczenie operacyjne (histerektomia) mięśniaków macicy powoduje utratę pełnej satysfakcji podczas współżycia.

FAKT. Co prawda istnieją pacjentki, u których po zabiegu histerektomii (usunięcia macicy) jakość relacji intymnych ulega poprawie ze względu na usunięcie negatywnych symptomów związanych z mięśniakami macicy. Niestety leczenie operacyjne może wiązać się z odczuwaniem mniejszej satysfakcji w relacjach seksualnych. Osiągnięcie pełnego orgazmu uzależnione jest także od skurczów macicy oraz dodatkowego dopływu krwi i ukrwienia łechtaczki, warg sromowych czy pochwy. Niekiedy podczas wykonywania histerektomii wymagane jest przecięcie więzadeł podtrzymujących macicę i splotów nerwowych, przez co może dojść do zaburzenia krążenia, a tym samym zmniejszenia odczuwania bodźców w trakcie stosunku. Jednakże satysfakcja z życia seksualnego nie jest podyktowana jedynie czynnikami fizjologicznymi, ale również psychicznymi, które jak się okazuje, pełnią często istotniejszą rolę w relacjach intymnych.

Trudności psychiczne, jakie przeżywa kobieta, mają większe znaczenie niż dolegliwości czysto fizyczne.

FAKT. Bardzo często to psychika kobiety sprawia, że kontakty seksualne stają się mniej udane, a libido spada. Jak wiadomo, emocje, podejście do tematu, problemy lub stres mogą sprawić, że kobieta, u której zdiagnozowano mięśniaki macicy, może odczuwać niechęć do zbliżeń z partnerem, na przykład z obawy przed bólem podczas stosunku. W konsekwencji odsuwa się od partnera i unika intymnego kontaktu.

Kobieta nie powinna mówić swojemu partnerowi o zdiagnozowanych mięśniakach macicy.

MIT. W pierwszej kolejności kobieta zmagająca się z mięśniakami macicy powinna skonsultować się z lekarzem – ginekologiem, który wyjaśni wszystkie aspekty i konsekwencje, jakie niosą za sobą te niezłośliwe guzy, a także wspólnie z nim wybrać odpowiednią metodę leczenia. Kolejnym krokiem powinna być szczera rozmowa z partnerem odnośnie obaw i lęków związanych ze schorzeniem. Nie tylko pomoże to kobiecie w walce z chorobą, ale również mężczyzna będzie wiedział, z czym zmaga się jego partnerka, jak ma się zachowywać i jak ją wspierać. Dzięki temu uniknie się wielu niedomówień, domysłów i rozczarowań w sypialni. Głośne mówienie o swoich potrzebach, a także jasna komunikacja pozwolą na wspólne ustalenie nowych zasad w alkowie, a nawet chęć spróbowania innych form pieszczot, które nie będą powodować dyskomfortu i bólu u kobiety.

Unikanie zbliżeń z partnerem sprawi, że okres rekonwalescencji będzie krótszy.

MIT. To, jak szybko można wrócić do współżycia, zależy od tego, jak inwazyjna była operacja. Zabiegi endoskopowe nie powinny wywołać zaburzeń. Z kolei duże zabiegi laparotomijne sprawiają, iż okres powrotu do zdrowia będzie dłuższy, a co za tym idzie, uczucie dyskomfortu i niechęci wobec zbliżeń z partnerem będzie większe. Jednakże już podczas rekonwalescencji zaleca się wizytę kontrolną u ginekologa, który potwierdzi gotowość powrotu do życia seksualnego. Ze względu na to, iż w sytuacji operacji usunięcia macicy wraz z jajnikami kobieta traci możliwość wytwarzania hormonów, może ona cierpieć na suchość pochwy. Wówczas rekomenduje się stosowanie miejscowych żeli nawilżających, ale również można poddać się leczeniu hormonalnemu. Oczywiście jedynie wtedy, gdy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Mięśniaki macicy powodują niepłodność.

MIT. Istnieje wiele metod leczenia mięśniaków macicy. W dzisiejszych czasach robi się wszystko, aby jak najmniej inwazyjnie zmierzyć się z tą chorobą. Jeżeli kobieta planuje bycie mamą, wówczas zaleca się operację oszczędzającą, czyli wyłuszczanie mięśniaków z zachowaniem macicy lub terapię farmakologiczną octanem uliprystalu. Jednym z powodów wybrania leczenia farmakologicznego dla 1/4 kobiet (24,4%) jest właśnie planowanie macierzyństwa w przyszłości. Natomiast prawie połowa Polek (49%) jest przekonana, że leczenie farmakologiczne daje szanse na macierzyństwo u kobiet, które planują mieć jeszcze potomstwo*. Mięśniaki macicy nie niszczą marzeń o macierzyństwie, jednakże mogą je utrudniać. Wszystko zależy od wieku kobiety, wielkości i rozmieszczenia guzów.

 

* Ogólnopolskie badanie pt. „Płodna jak matka ziemia – co warto wiedzieć o mięśniakach macicy”, zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. w ramach programu „Zdrowa ONA”, przeprowadzone w dniach 19-21.11.2018 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Badanie objęło łącznie 1023 kobiet powyżej 25 roku życia.

 

Tagi:

seks ,  mięśniaki ,  mięśniaki macicy ,  kobieta ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: