Partner: Logo KobietaXL.pl

Oddanie drugiej osobie swojego serca może być doskonałym sposobem na pozostawanie przy życiu, zgodnie z wynikami uzyskanymi na Uniwersytecie Rochester. Osoby pozostające w szczęśliwych małżeństwach, poddawane wszczepieniu bypassów w serce, zdają się mieć większe szanse na przeżycie. Trzy razy więcej takich osób, w porównaniu do niezamężnych, nadal pozostawało przy życiu 15 lat po zabiegu. Jest zatem coś w dobrej relacji, co pomaga ludziom przetrwać. Satysfakcja z małżeństwa jest tak samo istotnym czynnikiem, jak bardziej „tradycyjne” np. otyłość, wysokie ciśnienie czy używanie tytoniu.

Jednak zalety, jakie przynosi małżeństwo, różnią się w zależności od płci. Dla mężczyzn małżeństwo wiąże się z wyższym wskaźnikiem przeżycia i im bardziej satysfakcjonujące małżeństwo, tym wskaźnik jest wyższy. Dla kobiet jakość związku jest bardziej istotna. Podczas gdy nieudane małżeństwa nie wpływają na ich przeżycie, satysfakcjonujące związki zwiększają wskaźnik prawie poczwórnie. Niektóre badania sugerują, że małżeństwo nie przynosi korzyści kobietom. Jednak z poziomu satysfakcji okazuje się, że dobre małżeństwo jest istotne niezależnie od płci.

Badacze przebadali 225 osób, które doświadczyły zabiegu bypassów pomiędzy rokiem 1987 i 1990. Proszono osoby pozostające w małżeństwie o ocenę satysfakcji ze związku rok po operacji. W badaniu zwracano uwagę na takie aspekty jak: wiek, płeć, wykształcenie, depresyjny nastrój, używanie tytoniu i inne czynniki, znane jako mające wpływ na przeżycie przy chorobach serca.

15 lat po zabiegu 83 procent szczęśliwie zamężnych kobiet wciąż żyło, w porównaniu do 28 procent nieszczęśliwych żon i 27 procent kobiet niezamężnych. Dla mężczyzn wynik wynosił 83 procent, ale również ci niezbyt szczęśliwie żonaci dawali sobie nieźle radę. Mężczyźni w związkach mniej niż satysfakcjonujących mieli wskaźnik przeżycia 60 procent, znacznie wyższy od 36 procent, który uzyskali nieżonaci mężczyźni.

Zabieg wszczepienia bypassów był na początku postrzegany jako cudowna kuracja na choroby serca. Teraz wiemy, że dla większości pacjentów przeszczepy są tylko tymczasowym rozwiązaniem może nawet bardziej podatnym na zatykanie i choroby. Ponadto, przejście zabiegu bypassów nie musi być wcale takim dużym piętnem, które odmienia życie. Dane pokazują, że wielu ludzi wraca do swojego stylu życia, który wiodło przed tym wydarzeniem.

Badanie zwraca uwagę na istotę relacji zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wspierający małżonek najbardziej pomaga poprzez zachęcanie do zdrowego zachowania, takiego jak ćwiczenia czy zaprzestanie palenia, które są ważne dla unikania chorób serca.

Badanie wskazuje również na inne wyniki, które podkreślają, że osoby w małżeństwach, w których jest mniej wrogości, mają mniej zapaleń, które związane są z chorobami serca, co może pomóc w tłumaczeniu, dlaczego ludzie zaangażowani w tym badaniu odnosili korzyści z satysfakcjonujących małżeństw.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
 
artykuł z portalu psychologia.społeczna.pl

Tagi:

związek ,  małżeństwo ,  zdrowie ,  serce , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót