Partner: Logo KobietaXL.pl

Garść zatrważających statystyk

Wyniki badań TSN OBOP z 2014 roku nie pozostawiają złudzeń: czterech na dziesięciu Polaków przypisuje suplementom właściwości lecznicze, zaś tylko połowa ma świadomość, iż suplementy są przeznaczone dla osób zdrowych.

 Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej WUM, winne takiej sytuacji są media i reklamy, ponieważ nie ma jednoznacznego kryterium odróżniającego lek od suplementu, a wszelka forma reklamy mylnie wskazuje na właściwości lecznicze (na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez „Puls Farmacji” w kwietniu 2014 roku).

Polacy zajmują niechlubne, wysokie miejsce wśród wszystkich Europejczyków, jeśli brać pod uwagę ilość zażywanych rocznie leków i suplementów diety. Najchętniej sięgamy po preparaty witaminowe, ale także po środki wspomagające urodę (wzmacniające włosy i paznokcie, poprawiające stan skóry) oraz suplementy wpływające na potencję seksualną (zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn).

Czym się różni lek od suplementu diety?

Lek – to substancja medyczna zapobiegająca chorobie lub powstrzymująca jej rozwój. Musi zostać zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (UPRL) i być nieustannie monitorowany przez urząd farmaceutyczny oraz inne instytucje odpowiedzialne za obrót leku na rynku. Każdy lek posiada numer pozwolenia na dopuszczenie do sprzedaży, a także informację, iż jest to lek lub produkt leczniczy wydawany bez recepty (w skrócie OTC). Są dostępne w aptekach oraz sklepach i na stacjach paliw.

Suplement diety – to środek spożywczy uzupełniający codzienną dietę w niedobory określonych związków mineralnych i witamin. Nie jest rejestrowany w UPRL ani monitorowany przez sanepid.  Nie ma odpowiedniego numeru dopuszczenia produktu do sprzedaży. Aby wprowadzić nowy suplement diety, należy jedynie Główny Inspektorat Sanitarny i przedstawić wzór opakowania z napisem „suplement diety”. Podobnie jak leli, suplementy witaminowo-mineralne można nabyć zarówno w aptece, jak i poprzez sprzedaż internetową.

Dla przykładu: skład aspiryny, czyli kwas acetylosalicylowy, można spotkać jedynie w lekach, które mogą pomóc w walce z chorobą i silnym bólem, z kolei suplementy w żaden sposób nie przyniosą ulgi w dolegliwościach. Ponadto suplementy mogą zmieniać działanie leków, np. obniżać ich skuteczność lub wchodzić groźne dla zdrowia interakcje.

Produkty firmy Bayer

Odpowiedź na pytanie „Czy aspiryna jest lekiem czy suplementem diety?” jest bardzo prosta – to lek, ponieważ zawarto w niej kwas acetylosalicylowy neutralizuje produkcję prostaglandynu (tak zwane mediatory reakcji zapalnej) odpowiedzialnego za powstawanie bólu.

Od momentu wynalezienia popularnej aspiryny w 1887 roku przez doktora Felixa Hoffmana, firma Bayer wprowadziła na rynek szereg produktów na bazie kwasu acetylosalicylowego, który wspomaga leczenie przeziębień oraz różnego rodzaju bólów (m.in. bólów głowy oraz bólów mięśni). Do najlepiej rozpoznawalnych leków należy Aspirin C zawierającego połączenie 400mg kwasu oraz 240 mg witaminy C, a także tradycyjna aspiryna Bayera zawierającego 500mg kwasu acetylosalicylowego. Niskie dawki aspiryny (100mg dziennej dawki) rekomendowane są osobom z problemami układu krwionośnego, po zawałach oraz przebytych udarach.

Nowa generacja leku, sprzedawana pod nazwą Aspirin Pro, wykorzystuję zarejestrowaną przez firmę Bayer Technologię Mikroaktywnych Cząsteczek, dzięki czemu lek wchłania się nawet do sześciu razy szybciej niż tradycyjna tabletka aspiryny.

Aspiryna jest używana przez ludzi od ponad 100 lat, jednak każdorazowo dawkowanie aspiryny należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek może wywołać skutki uboczne. Kobiety w ciąży nie powinny stosować aspiryny. Należy także dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz nie przekraczać zalecanej dawki dobowej leku. Więcej informacji znajduje się na stronie producenta: http://aspirin.pl/pl/nasze-produkty/.

Sześć ciekawostek o aspirynie, które Cię zaskoczą!

  • Nazwa ASPIRIN powstała z połączenia literki „A” z nazwy „acetyl” (część kwasu octowego, czynnej substancji leku), cząstki łacińskiego „spir” od słowa „Spiraea ulmaria” (wiązówka produkująca glikozyl kwasu salicylowego) oraz cząstki „in”popularnego pod koniec XIX wieku przyrostka do nazw leków.
  • Produkty firmy Bayer jako jedyne zostały zaakceptowane przez NASA, które wyposażyły apteczki medyczne załogi Apollo 11 właśnie w opakowanie tabletek Aspiryn.
  • Kwas acetylosalicylowy doczekał się swego triumfu w 1978 roku – kanadyjscy badacze opublikowali w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine” dowody na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału lub udaru przy regularnym stosowaniu aspiryny u osób z problemami układu krwionośnego. W 1985 roku Amerykańska Agencja do Spraw Żywności i Leków oficjalnie zatwierdziła aspirynę jako lek przeciw powtórnym zawałom i udarom.
  • Niekiedy aspiryna stosowana jest jako kosmetyk czy maseczka do twarzy o czym można przeczytać tutaj: Aspiryna – skuteczny lek i… kosmetyk do zadań specjalnych | Rebel-TV.pl
  • W 1982 roku sir John Vane otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad cząsteczkami wspomnianego już prostaglandynu.
  • W 1991 roku Aspiryna Bayer była najczęściej kupowanym lekiem przeciwbólowym na świecie, dzięki czemu trafiła do Księgi rekordów Guinnessa.

Tagi:

leki ,  aspiryna ,  zdrowie ,  lekarstwo ,  suplementy diety , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: