Partner: Logo KobietaXL.pl

Podczas menopauzy kobiety doświadczają uczucia gorąca, począwszy od łagodnego do intensywnego, przeważnie w górnej części ciała. Zaczyna się od zaczerwienienia twarzy a potem przychodzą poty w okolicach szyi i karku, czasem bardzo obfite. Ponad połowa wszystkich kobiet doświadcza tych objawów w okresie menopauzy i okołomenopauzalnym, tuż przed i tuż po menopauzie.

I o ile wszystkie wiemy, że takie mogą być objawy menopauzy, większość z nas nie zna jednak ich fizjologicznej przyczyny. Większość naukowców zgadza się, że malejący poziom estrogenów (spowodowany przez zaburzenia czynności jajników), który towarzyszy menopauzie dotyczy systemów regulacji ciepła w mózgu. Dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest jednak znany. Uderzenia gorąca są spowodowane głównie przez zmiany hormonalne w okresie menopauzy, ale mogą również zależeć od stylu życia i leków. Spadek poziomu estrogenów ma bezpośredni wpływ na podwzgórze, części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie apetytu, snu, cykle, hormony płciowe i temperaturę ciała. Spadek poziomu estrogenów zakłóca pracę podwzgórza - czasami nazywanego "termostatem ciała" - i wysyła mu sygnał: "zbyt gorąco." Mózg reaguje i wysyła sygnał do serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego informację - "pozbyć się ciepła!" Wiadomość jest przekazywana do systemu nerwowego i zaczyna się produkcja takich związków jak noradrenalina, serotonina i prostaglandyna.

Serce zaczyna pompować szybciej, naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się, aby pozbyć się ciepła, a gruczoły potowe zaczynają pracować mocniej, aby ciało ostygło. Jest to mechanizm generowania ciepła przez które organizm chroni się przed przegrzaniem w lecie. Tyle tylko, że podczas menopauzy temperatura zewnętrzna ma niewielkie znaczenie. Błędne sygnały są wysyłane do mózgu zarówno podczas upałów jak i w zimie, choć upały sprzyjają uderzeniom gorąca.

Taki napad trwa od trzydziestu sekund do kilku minut, a nawet do pół godziny, każda kobieta reaguje w inny sposób. Niestety, uderzenia gorąca mogą trwać nawet kilka lat. Mogą wystąpić w dowolnym czasie czy miejscu. Potęguje je picie kawy, alkoholu, palenie papierosów i niektóre leki.

Obfite pocenie się schładza ciało i następuje etap zimna. Wiele kobiet trzęsie się wówczas jak w febrze. Ataki uderzeń gorąca często nasilają się w nocy. Kobiety raz odkrywają się mokre z potu, by za kilka minut szczelnie otulać się kołdrą. Silne ataki nie pozwalają na normalny sen i są bardzo meczące.

 

Radzenie sobie z nimi można zacząć od ziołowych preparatów. W wielu przypadkach pomagają jednak wyłącznie hormony.

 

Tagi:

menopauza ,  zdrowie ,  uderzenia gorąca ,  leki ,  hormony , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót