Reklama:

W Egipcie łączył się z mitem o Izydzie – bogini miłości i ogniska domowego, która przyczyniła się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa. Zmartwychwstały Ozyrys wcielił się w postać zająca. Od tej chwili zając symbolizował zmartwychwstanie.

Grecy podziwiali go za jego płodność, gdyż wiadomo jest, iż to jedyne zwierzę, którego samica będąc w ciąży jest w stanie zostać ponownie zapłodniona. Wśród starożytnych Greków zając symbolizował również szczęście i miłość, był atrybutem Afrodyty i Erosa. A ze względu na swój krótki żywot często był umieszczany na pomnikach grobów, jako symbol przemijania.

W anglosaskiej tradycji Zajączek Wielkanocny rozrzuca drobne upominki i pisanki, których domownicy szukają w pierwszy dzień świąt. Dlaczego?
Wiąże się to ze skandynawską i germańską boginią płodności – Osterą (stąd angielska nazwa Wielkanocy – Easter). Po święcie równonocy wiosennej zakopywano w ziemi kolorowe malowane jajka, symbole początku życia, by skłonić ziemię do wydania obfitych i dorodnych plonów. To magiczne przekazanie płodności ze świata zwierzęcego do roślinnego miało zwiększać urodzajność ziemi. Częstą praktyką było zakopywanie jaja na polu, na którym zasiano ziarno, co miało chronić zboże przed gradem.

Skąd jednak zając? Otóż Ostera znalazła kiedyś na śniegu rannego ptaka. By nie zamarzł zamieniła go w zająca, zwierzę o ciepłym futerku. Jednak zającowi już na zawsze pozostała tęsknota za niezmierzonymi przestworzami nieba, które niegdyś przemierzał, za swobodnym lotem na skrzydłach i za znoszeniem jajek. Ostatnie jajko, które zniósł przyozdobił kolorowo i ofiarował bogini w podzięce za uratowanie życia. Ostera w nagrodę obdarzyła go szybkością, by już nie tęsknił za niebem i pozwoliła mu raz w roku, podczas święta wiosny, znosić jajka jak wtedy, gdy był ptakiem. Zawsze też są one kolorowe…

 

 

www. czarownice.com

Tagi:

święto,  Wielkanoc,  zajączek, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:


    Brak komentarzy
Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Reklama:Inpost
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...