Reklama:
blocker

1. Skrzyżowane palce

 

 

Robimy ten gest, jeśli chcemy, by coś się udało. Tymczasem ma on związek z krzyżem i kiedyś ludzie wykonywali ten gest z drugą osobą. Potem doszli do wniosku, że wystarczy samemu palce skrzyżować. Druga wersja mówi o tym, że był to znak z czasów, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W ten sposób jednym gestem rozpoznawali się między sobą.

 

2. 13 piątek jest pechowy

 

 

Jest kilka wytłumaczeń, jedno z nich odnosi się do ostatniej wieczerzy, w której wraz z Jezusem brało udział 13 osób, a następnego dnia w piątek został on ukrzyżowany.

 

3. Przechodzenie pod drabiną przynosi pecha

 

 

Jedna z teorii głosi, że oparta o ścianę drabina tworzy trójkąt, symbolizujący Świętą Trójcę, wejście w niego było traktowane jako działanie na przekór sacrum. Inne wytłumaczenie wiąże się z krzyżem, pod którym upadł Jezus.

 

4. Odpukać w niemalowane

 

 

Podobno wielu chrześcijan wierzyło, że gdy dotkną drewna krzyża, na którym Jezus był powieszony, spełnią się ich pragnienia. Potem przerodziło się to w wierzenie, że „odpukanie” w niemalowane drewno uchroni przed złem.

 

5. Podkowa na szczęście

 

foto wikipedia

To też wierzenie związane z chrześcijaństwem. Legenda o św. Dustanie głosi, że zjawił się raz u niego stwór – pół zwierzę, pół człowiek i poprosił o nowe podkowy. Św. Dustan rozpoznał w nim szatana i tak mocno przybijał podkowy, że szatan uciekł z powodu bólu. Historia przechodziła z ust do ust, a podkowa stała się symbolem, który chroni dom przed złem.

 

 

Zapisz

Tagi:

biała magia,  przesąd,  talizman,  amulet,  chrześcijaństwo,  krzyż, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:


  • Komentarz od: ~Posts like this brehitgn up my day. Thanks for taking the time.   zgłoś nadużycie  

    Posts like this brehitgn up my day. Thanks for taking the time.

Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...