Reklama:

Mylisz się, sądząc, że działasz, gdyż w istocie wszystko dzieje się samo. Wydaje ci się tylko, że jesteś zajęty mnóstwem spraw, ale naprawdę jesteś pozaczasową istotą, nie należącą do tego świata, a twoje czynności są po prostu zdarzeniami, które dostrzegasz. Motywacje, troski, frustracje, sukcesy i niepowodzenia to sprawy ciała i umysłu, ale nie twoje. Jedynym, na co masz wpływ, jest twoje nastawienie. Tu zaczyna się i kończy twoja odpowiedzialność za to, co się dzieje.
Wszystko, co się dzieje, jest rezultatem i wyrazem całości i nic nie może się stać, jeśli cały wszechświat na to nie pozwoli. Martwienie się o rezultaty własnego działania jest objawem niewiedzy.
Jeżeli sądzisz, że twoje działanie jest oparte na osobistych motywacjach i skierowane ku osobistym celom, to tylko pogłębiasz swoje złudzenia, szkodząc sobie i innym. Większość poczynań ludzi jest bezsensowna lub wręcz szkodliwa. Bezczynność jest często lepsza. Przestań się osądzać wedle swoich czynów, porzuć wszystkie ambicje i troski. Innym może się wydawać, że jesteś wszechstronnie zaangażowany, działając z werwą i zapałem, podczas gdy w tobie będą panowały cisza i spokój.

Nisargadattta

Tagi:

biała magia,  psychologia,  życie,  sukces,  wiara, 

Zostaw komentarz:


  • Komentarz od: ~Barbara Okońska   zgłoś nadużycie  

    Uważam również, że to raczej autor się myli pisząc \"Mylisz się myśląc, że działasz\" chyba, że ma na myśli człekokształtnych parzystokopytnych o wypatroszonych umysłach i sercach. Pozostali zostali wyposażeni w siłę SPRAWCZĄ, wolną wolę oraz zdolność do wyboru pomiędzy dobrem i złem, nawet nie znając dekalogu. Jest to wiedza naukowo potwierdzona wywiedziona z neurobiologii, nauk z nią powiązanych, antropologii oraz psychologii międzykulturowej. Nadto istnieje zjawisko kumulacji i przyrastania wiedzy oraz świadomości na chronologicznej osi czasu i czas odświeżyć staro-indyjskie wierzenia.

  • Komentarz od: ~Barbara Okońska   zgłoś nadużycie  

    Ogólna idea niby pociągająca, niemniej nie rozumiem tego ustępu : \\\"... to sprawy ciała i umysłu, a nie twoje\\\". Sekundeczkę ! Ja jestem ciałem umysłem i sercem. Jak to więc sprawy nie moje ? Pozostawiając na boku wypaczony aktywizm, zastępujący działanie i dynamikę wpisane w nasz genotyp, ja jestem odpowiedzialna za to co robię, co wybieram, za swoje zaniechania, lenistwo, próżność i wiele innych ułomności. Rozmywanie tej odpowiedzialności, rozmywanie zresztą tej kwestii także u innych myślicieli Dalekiego Wschodu cechuje ich filozofie (pluralis).

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...