Partner: Logo KobietaXL.pl
Podobne artykuły:

Czy twoja pasja może stać się iskrą rozbudzającą zawodową karierę? Tak, ale niestety nie zawsze. Nie jest również powiedziane czy zapisane, że kiedykolwiek odkryjesz swoją prawdziwą pasję, a ona pozwoli ci na przyciągnięcie materialnych korzyści. Jednak niezależnie od tego jakie masz wykształcenie, ile masz lat, skąd pochodzisz czy jaki jest stan twojego konta - trenerzy zawodowi powtarzają - nigdy nie jest za późno żeby poszukać w sobie pasji.

 

Brak reguł i zasad

 

Czym tak właściwie jest "pasja"? Łatwiej chyba przewidzieć kiedy w Ziemię uderzy meteoryt niż zdefiniować tak ulotne i indywidualne pojęcie. Często mówi się, że to iskra, siła która napędza nas do działania, coś co daje nam motywację... Ale czy pasja będzie tym samym dla każdego - absolutnie nie. Dlatego nie ma sensu szukać definicji, czy wyjaśniać czym jest pasja i dlaczego ludzie potrafią stracić dla niej głowę... Dopóki nie odnajdziemy "tego czegoś", tego pożądanego pierwiastka, tej iskry w sobie, najprawdopodobniej możemy nigdy nie poznać magicznej mocy, którą potrafi dać posiadanie pasji... Gdzie zatem jej szukać? Przede wszystkim w sobie.

- Są ludzie, którzy nie czytają żadnych książek o rozwoju osobistym, nie wypełniają żadnych testów psychologicznych, testów wykrywających u nich zdolności, a znam takich ludzi i odkrywają to coś. Idą za czymś co ich przywołuje, idą za czymś co puka do nich, rozwijają to, a jak długo przy tym wytrwają to, to zamienia się w zajęcie, zamienia się w zawód. - mówi Mariusz Bober, trener twórczej kariery.

Czy odkryjemy to, co tak naprawdę nas kręci i napędza każdego dnia - zależy wyłącznie od nas, a tak właściwie od tego na ile potrafimy poznać samych siebie. Nie przez pryzmat innych, sytuacji ekonomicznej czy zawodowej. Powinniśmy poznać siebie, tego prawdziwego - pozbawionego masek, przyzwyczajeń, lęków, nakazów i zakazów narzuconych przez społeczeństwo. Jak to zrobić? Na to również nie ma gotowego przepisu, który znajdziemy w internecie lub na fotelu u psychologa. - Alterkariera, twórcza kariera, nieważne jak to nazwiesz jest rodzajem poszukiwania, myślę że w tym momencie już nawet metodologii, ponieważ każdy człowiek, a na pewno duża część ludzi, czuje w sobie, że to miejsce w którym pracuje nie pasuje do niego, do nich. Doskonale o tym wiem z rozmów z ludźmi. Nie wiem z czego to wynika - może wynika to z tego, że system edukacyjny nam w tych poszukiwaniach wcale nie pomaga.... - dodaje.

 

Rezultat, czas, potrzeby

 

Czy są zatem sposoby żeby pasję w sobie odkryć? I tu również nie obowiązują żadne reguły. Trenerzy twórczej kariery mogą w tym pomóc, ale nie oczekuj, że dostaniesz od nich gotową receptę i wyjdziesz z warsztatów natchniony i pełny motywacji do działania - niektórym się udaje - najczęściej tym, którzy potrzebowali odrobiny motywacji do działania, rozbudzenia płonącej w nich iskry - im się udaje. Czy będziesz jednym z nich?

Mariusz nie ma złudzeń i nie próbował nigdy łudzić innych obietnicami bez pokrycia, dlatego twierdzi, że wytrwałość może być jednym z kluczy do sukcesu. - Rezultat, czas, potrzeby – jeśli te parametry są w naszym życiu zaburzone to zaczynamy mieć problemy. Jeżeli zbyt długo nie mam rezultatów, albo jeśli czegoś nie sprzedam, albo jeśli nie mam klientów – to może trzeba się zastanowić – może nie jestem wcale w tym taki dobry, może muszę zmienić coś co robię, bo mogę się rozczarować z biegiem czasu. Mówimy oczywiście, że na na sukces musimy czekać – 10, 20 czy 30 lat – było wiele wielkich nazwisk, które właśnie na sukces tyle czekały, ale nie każdy jest na to gotowy. To jest bardzo indywidualne, kiedy zacząłem zmieniać życie, chodziłem do szkoły i często po lekcjach przychodziłem do domu rzucałem plecak w kąt, wchodziłem do piwnicy – tam miałem swoją siłownię i tak siedziałem tam i kiedyś pomyślałem jeżeli każdy mój kolejny dzień będzie tak wyglądał to nie wyrobię na zakrętach i ja teraz ewidentnie czuję zmianę jakościowo, tymi zagadnieniami zajmuję się już od 20 lat, to ją czuję. Jest wiele pracy, jest wiele czynników, elementów z których nie jestem zadowolony, ale to jest trochę tak jak mówił Kazimierz Górski – dopóki piłka w grze, grajmy – dopóki oddychamy, dopóki nasza powieka drga – żyjmy, podnośmy jakość naszego życia do góry, w pracy tak samo. - dodaje.

 

Niebezpieczny związek

 

Wielu z nas szuka w sobie pasji, miłości do wykonywanej pracy, motywacji ale czy rzeczywiście każdy ma szansę odkryć to w sobie? Niekoniecznie. Nie staniesz się również osobą z pasją z dnia na dzień, ale jeśli rozsądnie zaryzykujesz i zaczniesz otaczać się ludźmi, którzy mogą pomóc ci rozwijać w sobie odkrytą pasję – zdobędziesz coś cenniejszego niż wygrana na loterii. - Trzeba się zastanowić ile osób jest predysponowanych do tego żeby pasja rzeczywiście stała się pasją, żeby rzeczywiście odnosić sukcesy, bo dla mnie to też jest zagadka – ilu ludzi w naszym otoczeniu jest tak bardzo silnych jak np. Steve Jobs – być może są to wyjątki i część ludzi nawet jeśli spróbuje to może się rozczarować, bo nie dostanie rezultatów i niestety będzie musiała chodzić do „normalnych prac”, nudnych, bo trzeba zarabiać na życie. To jest bardzo zastanawiające i warto o tym powiedzieć żeby trochę nie napalać się na pasję, na pracę z miłością i tak dalej, bo może to być trochę złudne, niebezpieczne wręcz, trzeba używać rozumu, mózgu. - przekonuje Mariusz.

 

Trzeba być czujnym i niezwykle ostrożnym, bo pasja może być niebezpieczna, może stać się obsesją, może nam  namieszać w życiu. Pasja może wyzwolić w człowieku takie zachowania jak u narkomana, może uzależnić i odciągać go od innych równie ważnych rzeczy, osób takich jak rodzina, przyjaciele, zapomina opłacić rachunki, może nawet zapomnieć, że przecież na swojej pasji powinien zarobić pieniądze. - Ta zależność, o której wspomniałem wcześniej pomiędzy rezultatami, czasem i potrzebami – jeśli zostaje zaburzona, to wcześniej czy później może dojść do katastrofy. – przestrzega. Nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę. - Integrowanie tego w sobie wymaga wielu lat i większość ludzi nabiera się trochę na to – na pozytywne amerykańskie myślenie, na to że jeśli przeczyta wiele książek, pójdzie na wiele kursów, poklaszcze rękoma, porozwala kilka desek to ich życie się ułoży – długo się jeszcze nie będzie układało, bo ten proces integrowania siebie to jest ciężka i długoletnia praca. - podsumowuje Mariusz.

 

Pasja jednak może zrodzić się w nas w najmniej oczekiwanym momencie, możemy ją odkryć w przedziwnych okolicznościach, ale kiedy nam się to uda - warto spróbować ją pielęgnować i rozwijać - nie na oślep, jednak jak twierdzi Mariusz Bober, trener kariery twórczej - trochę z planem, trochę na wariata.

 

Katarzyna Krupka

 

Czytaj także Możesz zawsze zmienić swoje życie

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Powrót