Partner: Logo KobietaXL.pl

Projekt zrealizowany dzięki współpracy Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Puławskim Ośrodkiem Kultury "Dom Chemika" będzie największym wydarzeniem związanym z obchodami Roku Stanisława Moniuszki na Lubelszczyźnie.

 

Współpraca oparta na kooperacji orkiestry i chóru Teatru Muzycznego w Lublinie, zespołu solistów, którego trzon stanowią artyści związani z Teatrem Wielkim w Poznaniu, a także zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” działającego przy POK „Dom Chemika” ma na celu upowszechnianie kultury wysokiej zamkniętej w formule spektaklu operowego, który jest najdoskonalszą formą widowiska scenicznego, łączącego w sobie elementy słowa, muzyki, tańca, plastyki i gry aktorskiej. Wykorzystane w realizacji „Strasznego Dworu” elementy polskiej architektury i krajobrazu nawiązują nie tylko do tytułu dzieła, ale także do widocznego w utworze etosu rodziny, podkreślając również patriotyzm i honor, których symbolem w świadomości Polaków wydaje się być dwór i jego tradycja.

 

Autorem projektu „Opera na prowincji” i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Tomasz Mazur - solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, z pochodzenia puławianin.

 

Rok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. W tym roku również Muzeum Zamoyskich w Kozłówce świętuje 75. rocznicę utworzenia. Jest to znakomita okazja, by zaprezentować dzieło w naturalnej scenografii kozłowieckiego pałacu, a przy tym najlepszy sposób upowszechniania i udostępniania kultury wysokiej wśród publiczności, która ma utrudniony dostęp do takiej sztuki ze względu na bariery ekonomiczne, finansowe, edukacyjne, czy geograficzne.

 

Pragniemy, aby znaczenie dorobku Stanisława Moniuszki istniało w świadomości nie tylko melomanów i osób zawodowo związanych z muzyką, ale także było wiedzą ogólnie dostępną i wzorem niektórych krajów, przedmiotem dumy narodowej.

 

Projekt został wpisany w program oficjalnych obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce. Wstęp wolny!

 

Ewa Sobkowicz

moniuszko

Tagi:

teatr muzyczny lublin ,  moniuszko ,  straszny dwór , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót