Partner: Logo KobietaXL.pl

Zaczęło się od wizyty wielkiego kompozytora

 

26 grudnia 1918 roku do Poznania przyjechał Ignacy Paderewski – światowej sławy pianista
i kompozytor oraz wielki orędownik polskiej sprawy. Płomienne przemówienie, które wygłosił
z balkonu hotelu Bazar sprawiło, że Wielkopolanie postanowili zawalczyć o swoją wolność. Następnego dnia rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. 31 grudnia już prawie cały Poznań znajdował się w rękach Polski, a do walk dołączały kolejne miasta i wsie. Miesiąc później w Trewirze zawarto rozejm kończący walki powstańcze. Dzięki temu podczas zawartego w Wersalu pokoju, kończącego I wojnę światową, zdecydowano, że Wielkopolska została przyłączona do odrodzonej Rzeczpospolitej.

 

Wolność liczy się w każdym wieku

 

Stan ducha, swoboda podejmowania decyzji, sztuka, własna tożsamości. Wolność przybiera wiele form. Wolność liczy się w każdym wieku o czym przypominają Katarzyna Herman, Jan Wieczorkowski, Olga Kalicka i Mateusz Damięcki jako ambasadorzy kampanii zorganizowanej z okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. 

 

Świętujmy razem!

 

27 grudnia, w dzień 100. Rocznicy zwycięstwa Wielkopolan, na Stadionie Miejskim w Poznaniu odbędzie się koncert „Muzyka Wolności” z udziałem takich wykonawców jak Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Michał Szpak, Maryla Rodowicz i wielu innych. 29 grudnia w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się także występ Poznańskich Słowików, czyli słynnego, wielkopolskiego chóru. Wielbiciele pieszych wycieczek mogą wziąć również udział w questach powstańczych, aby podążając śladem historycznych miejsc, poznawać karty naszej historii.

„27 grudnia to data ważna dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, 100 lat temu,  stoczyliśmy walkę
o wolność i niepodległość, o polskość Wielkopolski. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - jednego z największych militarnych sukcesów w historii polskiej niepodległości.  To zwycięstwo zasługuje na naszą pamięć, dlatego zapraszamy wszystkich Polaków bez względu na wiek
i miejsce zamieszkania do uczczenia tego dnia, bo wolność liczy się w każdym wieku. Wielkopolanie wolność kochają i szanują, a TY?” – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, będący głównym organizatorem obchodów.

 

Tagi:

historia ,  społeczeństwo ,  powstanie wielkopolskie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót