Partner: Logo KobietaXL.pl

Pewność siebie? Co kryje się pod tym określeniem?

 

Pewność siebie to przede wszystkim szacunek do samego siebie oraz akceptacja tego, jakim się jest - niezależnie od posiadanych niedoskonałości. To również wiara we własne możliwości, a także poczucie, że jest się wartościowym indywiduum. Osoby pewne siebie charakteryzują się większą wytrwałością i efektywnością, ufają swoim osądom oraz potrafią działać nawet w sytuacji, gdy odczuwają lęk. Są świadomi swoich umiejętności i potrafią to wykorzystywać, aby osiągać swoje cele.

 

 

Dlaczego tak mało kobiet wierzy w siebie, w swoje możliwości?

 

Wynika to w dużej mierze z czynników kulturowych. Już w dzieciństwie w wielu domach wpaja się kobietom, że muszą być grzeczne, skromne, mieć dobre oceny w szkole, a w przyszłości dobrze zajmować się domem. Wymagania wobec nich są spore. W związku z tym, bardzo często w dorosłym życiu same również wymagają od siebie zbyt wiele i dążą do tak zwanego perfekcjonizmu. Rzadko kiedy są z siebie zadowolone. Uważają, że zawsze mogło by być lepiej. Kolejną kwestią jest to, że o kobietach mówi się, że jest to "słaba płeć", co również nie pozostaje bez echa. Wiele kobiet ufając temu, że rzeczywiście są słabsze od mężczyzn, zdaje się na ich opiekę, nie uzmysławiając sobie nawet, że same mogą o siebie świetnie zadbać.

 

Jak wzmacniać pewność siebie? Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby?

 

Jest wiele sposobów na to, żeby budować pewność siebie. Jednak ich skuteczność zależy w głównej mierze od systematyczności. To nie jest tak, że zastosujemy jedną technikę i od razu staniemy się pewni siebie. Nad pewnością siebie należy cały czas pracować. Poniżej przedstawiam kilka technik do wyboru.

1. Prowadź dziennik sukcesów. W natłoku różnych spraw często zapominamy o naszych drobnych sukcesach z dnia codziennego. Warto wyłapywać takie momenty i zapisywać je w dzienniku. Dzięki temu mamy dowód na to, jak wiele rzeczy osiągnęliśmy.

2. Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Poczuj się niewygodnie stawiając się w nowej sytuacji. Wykonuj drobne zadania, których normalnie byś nie zrobiła - na przykład zapytaj kilku przechodniów o godzinę albo powiedz przypadkowej osobie jakiś komplement.

3. Zachowuj się jak pewna siebie osoba. Zacznij obserwować zachowania pewnych siebie osób, wybieraj te, które Ci odpowiadają i następnie staraj się je naśladować. Jeśli będziesz robić to konsekwentnie, po jakimś czasie wejdzie Ci to w nawyk.

4. Rozwijaj swoje kompetencje. Im więcej umiesz w obszarze swoich zainteresowań, tym bardziej jesteś pewna siebie i swoich umiejętności.

5. Określ swoje wartości. Dzięki jasno sprecyzowanym wartościom staniesz się bardziej odpowiedzialna za swoje wybory, a Twoje działanie będzie spójne z Twoimi przekonaniami.

6. Przestań porównywać się do innych i dołować się tym, że inni mają od Ciebie lepiej. Zacznij natomiast porównywać się do siebie z dnia poprzedniego i dąż do tego, aby stawać się coraz lepszą wersją siebie.

Czy nasze mamy mogły mieć wpływ na to, że dziś tak wiele z nas cierpi na brak poczucia własnej wartości? Męczą nas kompleksy, nie ufamy swoim możliwościom?

Nie tylko nasze mamy miały na to wpływ, ale całe środowisko, w którym dorastałyśmy. W domu i w szkole zazwyczaj wpajano nam, że należy być posłusznym i raczej nikt nie liczył się z naszym zdaniem. Nasze działania były poddawane ciągłej ocenie. Mówiono nam, co mamy robić, a czego nie. W wielu przypadkach brakowało miejsca na jakąkolwiek niezależność. Jeśli zrobiło się coś, co odbiegało od normy, czekała nas za to „kara”. Te czynniki spowodowały, że w dorosłym życiu wiele z nas boi się opinii innych oraz ma trudności z samodzielnym podejmowaniem decyzji, gdyż nie wierzymy w słuszność własnych osądów.

Panuje stereotyp, że mężczyźni nie mają kompleksów. Albo mają ich mało. Jak jest naprawdę?

Panowie również mają kompleksy, ale bardzo często się do nich nie przyznają. Wynika to z faktu, że w naszej kulturze przyjęło się, żeby nie mówili oni głośno o swoich obawach czy odczuciach, gdyż panuje dosyć utarte przekonanie, że jest to "niemęskie". W końcu mężczyzna ma zapewnić dobry byt swojej rodzinie, a nie użalać się nad sobą. To wszystko przyczynia się do tego, że panowie przeważnie w ciszy przeżywają swoje rozterki.

 

Książka, którą warto przeczytać, aby wzmocnić pewność siebie?

 

Polecam książkę autorstwa Artura Króla "Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystania własnego potencjału". Czytelnik nie tylko może poczytać o tym zagadnieniu, ale też wykonać starannie dobrane do każdego rozdziału ćwiczenia, które są bardzo przydatne przy wzmacnianiu swojej pewności siebie.

 

Która kobieta, Twoim zdaniem, może być wzorem do naśladowania jeśli chodzi o poczucie własnej wartości?

 

Martyna Wojciechowska. Uważam, że jest to kobieta, która charakteryzuje się ogromną wiarą we własne możliwości oraz odwagą do tego, aby realizować swoje cele bez względu na to, jak trudne mogą być okoliczności.

 

Rozmawiała Ilona Adamska

Tagi:

szczęście ,  zadowolenie ,  radość , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót