Partner: Logo KobietaXL.pl

Jak wiele różnic między najczęściej spotykanymi w polskich domach zwierzętami by nie znaleźć, podobieństwa są oczywiste – zarówno o psy, jak i o koty należy odpowiednio dbać. Wiąże się z tym dostarczanie im zdrowego i bogatego we wszystkie potrzebne składniki odżywcze pokarmu, a także zapewnienie chroniącego przed otyłością ruchu.

W zeszłym roku Kantar Public przeprowadził sondaż, w którym pytał Polaków jakie zwierzęta posiadają w swoich domach. Jak się okazało, ponad połowa z nich opiekuje się jakimś podopiecznym, choć w większym stopniu – co zresztą nie dziwi – dotyczy to mieszkańców terenów wiejskich. Jednak i w miastach dwa gatunki zwierząt są również niezwykle popularne. Chodzi oczywiście o psy, które według badania posiada około 40 procent badanych, oraz o koty – tymi opiekuje się ponad 25 procent ankietowanych. Właśnie o tych drugich – o ich potrzebach, przede wszystkich tych żywieniowych – będziemy tutaj pisać.

 

Problem otyłości u kotów

 

Zacznijmy od tego, czym może skutkować zła dieta u kota. Przede wszystkim otyłością, która czasem bywa po prostu lekceważona. Problem otyłości wśród kotów poruszają Bogdan F. Kania oraz Danuta Wrońska w swoim artykule naukowym „Otyłość problemem pandemicznym człowieka i zwierząt towarzyszących”. Piszą tam między innymi:

– [Otyłość] Jest chorobą szczególnie częstą u kotów przetrzymywanych w mieszkaniach. Za otyłość kota uważa się przekroczenie średniej masy ciała dla rasy już o 15%. Z tym że rozróżnia się nadwagę i otyłość. Skuteczność postępowania sprowadza się do obniżenia rezerwy tłuszczowej przy zachowanej masie mięśniowej osobnika. Postępowanie dotyczy zmiany zachowania, wprowadzenia częstszego wysiłku oraz zmiany diety. Nadwaga powoduje, że zwierzę porusza się mniej, staje się ociężałe i tyje jeszcze bardziej. Otyłość to choroba ciężka, powodująca łatwe zapadanie na uprzednio już wymieniane inne choroby: sercowo-naczyniowe, wątroby, zapalenia stawów, kilkakrotnie częstsze zapadanie na cukrzycę.

W jaki sposób zapobiegać nadwadze u kota? Jest kilka sposobów, jednak wszystko sprowadza się przede wszystkim do dobrania odpowiedniej karmy (o czym w następnym akapicie) oraz aktywności ruchowej. Jak dodają autorzy przywołanego artykułu:

– Z kotem należy się zabawiać, zbilansować i odpowiednio dobrać karmę. Wyeliminować resztki podawane ze stołu oraz smakołyki. Ruchome zabawki imitujące „uciekające ofiary” zachęcą kota do poruszania się, głaskanie, wylewne witanie zwierzęcia po powrocie do domu, by był radosny i kochany.

 

Jak wybrać karmę dla kota?

 

Pokarm to być może być może najważniejsza kwestia z punktu zdrowia każdego kota. Wybór odpowiedniej karmy, bogatej we wszystkie potrzebne do prawidłowego wzrostu czy funkcjonowania składniki, może okazać się prawdziwym problemem – zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kotami. Przeszukiwanie Internetu czy półek ze sklepami może na niewiele się zdać, jeśli robimy to przygodnie, bez większego rozeznania, niemal na oślep. W sytuacji niepewności najlepiej sięgnąć po porady ekspertów – konsultacje z weterynarzem albo lekturę specjalistycznych artykułów.

Jeden z takich artykułów pod tytułem „4 sposoby na to jak wybrać karmę dla Kota” (https://www.kociarze.pl/koci-magazyn/artykuly-eksperta/4-sposoby-na-to-jak-wybrac-karme-dla-kota) możemy znaleźć na stronie kociarze.pl. Jego współautorka, doktor nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz, pisze między innymi:

– Obecnie sięgając po karmę dla kota mamy szereg powodów, aby dany produkt znalazł się w jego miseczce. Wśród licznych deklaracji różnych producentów, nie zawsze trafiamy na produkty sprawdzone przez inne Koty. Purina® to jedna z najstarszych firm specjalizująca się w przygotowywaniu posiłków dla naszych czworonogów już od prawie wieku. Nad recepturami i nowoczesnym składem, w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe dba sztab specjalistów żywienia zwierząt i lekarzy weterynarii. Wszystkie oświadczenia żywieniowe znajdujące się na opakowaniu są poparte odpowiednimi badaniami (…).

 

Purina – sprawdzona marka

 

Doktor n. wet. Berwid-Wójtowicz wspomniała o karmie Purina®, doświadczonym producencie pokarmu dla zwierząt domowych (nie tylko kotów, ale również dla psów). Jest on znany zarówno z bardzo wysokiej jakości oferowanych produktów, ale też bogatej oferty skierowanej do posiadaczy zwierząt. Rzeczywiście, jak można zaobserwować na stronie Puriny®, wybór karm jest naprawdę szeroki – włącznie z podziałem na wiek kota. Można znaleźć tam pełnoporcjowe i zbilansowane karmy, zawierające składniki wspomagające prawidłowy rozwój zwierzaka. Na przykład naturalną spirulinę, o której pewnie początkowy posiadacz kota zapewne nie słyszał, dlatego ciężko byłoby oczekiwać od niego, że przeglądając kolejne karmy na półkach sklepowych czy w Internecie zwróciłby na nią uwagę. Spirulina jest naturalnym składnikiem, który pomaga wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego kota. Te niebiesko-zielone mikroalgi, które rosną w ciepłych wodach na terenach subtropikalnych i tropikalnych, znane ze swojego wyjątkowego, mocnego profilu odżywczego, który przyczynia się do wielu korzyści zdrowotnych – czytamy na stronie kociarze.pl (https://www.kociarze.pl/produkty).

Jeśli chcemy zapewnić kotu zdrową i pełnowartościową dietą, dobrze korzystać ze sprawdzonych produktów, wysoko ocenianych przez specjalistów. Jak widać Purina® spełnia te wymagania, więc jej wybór nie wiąże się z żadnym ryzykiem czy eksperymentowaniem. A to przecież rzecz niezwykle istotna, gdy chodzi o dobro naszych kotów.


Źródła:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-f0908743-53b6-471b-b93b-fd4a276f829b/c/ZW-08-2015-03_501.pdf


Tagi:

porady domowe ,  kot ,  karma dla kota , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót