Partner: Logo KobietaXL.pl

Zrozumieć działanie ludzkiego organizmu

Z typowej definicji dowiemy się, że kaszel to reakcja odruchowa na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych przez określone substancje drażniące i uczulające, a także niektóre leki. Jest fizjologicznym odruchem bezwarunkowym, którego zadaniem jest ochrona płuc. W ten sposób zapobiega rozwojowi infekcji.

Odruch kaszlu dość szybko staje się męczący, ponieważ zakłóca sen, pracę, a co najgorsze kontakty towarzyskie. Powoduje nawet ból w klatce piersiowej, czy zmęczenie, ponieważ kaszląc, zużywamy energię. Przyczyną kaszlu może być podrażnienie płuc przez dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze, opary farby, perfumy, a także substancja uczulająca, na którą mamy alergię, np. sierść, pyłki drzew, traw, kwiatów, czy pleśń. W tych przypadkach kaszlenie oczyszcza drogi oddechowe z substancji drażniących i uczulających. Niektóre choroby mogą także wywołać ostry kaszel przez infekcję górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, spływanie wydzieliny z nozdrzy tylnych po tylnej ściance gardła.

Czytaj też >> Dokuczliwy, suchy kaszel – jak sobie z nim poradzić?

Jeden drugiemu nierówny

Kaszel w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych określa się jako „suchy” lub „mokry”. Rozróżnienie tej choroby ma duże znaczenie, ponieważ decyduje o dalszych metodach leczenia. Kaszel suchy generuje uczucie drażnienia w tchawicy, nie powoduje natomiast odkrztuszania wydzieliny. Kasłanie jest bardzo męczące, może nawet sprawiać ból. Występuje zazwyczaj w początkowej fazie infekcji lub końcowej. Jeśli pojawia się regularnie, to może być sygnałem alergii, czy astmy, zwłaszcza gdy ataki pojawiają się w nocy. Przyczyną może być też niewydolność serca lub reakcja na niektóre lekarstwa. W momencie, gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak: katar, gorączka, ból gardła to znak, że pojawiła się infekcja, zwykle wirusowa. Suchy kaszel może utrzymywać się nawet przez tydzień po wyzdrowieniu, systematycznie zanikając. Dlatego niezależnie od zastosowanej formy leczenia trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Inny rodzaj kaszlu, czyli mokry, charakteryzuje obecność wydzieliny białej lub żółtej, która jest odkrztuszana podczas odruchu. Ma ona pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ pomaga w zwalczaniu zakażenia. Tym sposobem z krtani, gardła, oskrzeli i płuc usuwana jest wydzielina wraz z drobnoustrojami, które spowodowały chorobę. Podczas odkrztuszania gromadzącej się w gardle wydzieliny wydobywa się zazwyczaj z płuc specyficzny odgłos podczas kasłania. Dalsze zaleganie może prowadzić do różnego rodzaju powikłań. Gdy śluzu jest zbyt mało albo jest zbyt gęsty i wielokrotne odruchy kaszlowe nie mogą jej usunąć, zalecane jest sięgnięcie po lekarstwo wykrztuśne.

Czytaj też >> Domowe sposoby na wakacyjny kaszel

Metody w pełni skuteczne

Często kaszel jest naszym sprzymierzeńcem w leczeniu choroby, ponieważ oczyszcza drogi oddechowe z substancji drażniących oraz zapobiega infekcjom. Po odpowiednie leki na dobrą sprawę najlepiej sięgnąć wtedy, kiedy częstotliwość kaszlu staje się wyraźnie uciążliwa. W aptekach dostępne są specjalistyczne specyfiki, głównie w postaci syropów, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Producenci wiedzą, że maluchy są wybredne, dlatego najmłodsi nie muszą już się obawiać ich smaku.

Co do zasady kaszel suchy powinien być leczony odpowiednimi lekami przeciwkaszlowymi, które zmniejszają częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie tego uciążliwego odruchu. Jeśli sam kaszel jest przyczyną infekcji, to po trzech dniach samoistnie zmieni się w mokry. Dobry syrop na taką przypadłość powinien mieć również działanie łagodzące oraz nawilżające podrażnionych błon śluzowych gardła i krtani.

W przypadku kaszlu mokrego należy podawać środki mukolityczne, czyli preparaty rozrzedzające wydzielinę, oczyszczające oskrzela i ułatwiające jej usunięcie. Zwiększają wydzielanie śluzu oraz zmniejszają jego gęstość. Takich syropów nie należy podawać przed samym pójściem do łóżka, ponieważ mogą utrudniać spokojny sen, prowadząc nawet do zachłyśnięcia się dużą ilością rzadkiej wydzieliny.

Czytaj też >> Gdy męczy kaszel... Sprawdź jak sobie z nim poradzić!

Dzięki powszechnej i wyczerpującej wiedzy, dostępnej w internecie, np. na kaszlopedii. Walka z odwiecznym utrapieniem nie musi być już udręką, gdyż nauczymy się ją rozróżniać, a także podejmować określone działania. To szansa na o wiele szybsze wyzdrowienie i powrót do normalnej, niczym niezakłóconej egzystencji.

Tagi:

zdrowie ,  kaszel ,  astma , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: