Partner: Logo KobietaXL.pl

Czemu nie opłaca się na dziecko

Prawo jazdy można uzyskać już w wieku 18 lat, jednak tylko garstka nastolatków może sobie pozwolić na własny samochód. Barierą nie są bynajmniej ceny aut, bo znalezienie taniego egzemplarza nie stanowi żadnego problemu – jest nią natomiast koszt obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Osoby poniżej 27. roku życia, które nie posiadają żadnego doświadczenia za kółkiem ani co najmniej kilkuletniej historii ubezpieczeniowej, za OC płacą bowiem horrendalne sumy, wynoszące nawet 2-4 tys. zł.

Dlaczego właściwie młodzi i niedoświadczeni kierowcy muszą płacić tak wysokie składki? Powód jest prosty i jednocześnie brutalnie prawdziwy: właśnie ta grupa osób powoduje najwięcej zdarzeń drogowych na drogach i przyczynia się do powstania największej liczby szkód. W efekcie towarzystwa traktują młodych i pozbawionych doświadczenia kierowców tak, a nie inaczej, w ogromnym stopniu obarczając ich kosztami wypłaty odszkodowań zawartymi w składkach ubezpieczeniowych.

Dlaczego na rodziców

Tymczasem rodzice lub jeden z rodziców, którzy od lat jeżdżą samochodem i posiadają wysokie zniżki na OC, opłacają składkę nawet kilkukrotnie niższą niż ich dzieci. Jest to o tyle bolesne dla młodych osób, że przecież w odróżnieniu od swoich rodziców często nie posiadają stałego źródła dochodów.

Jak można zauważyć przy wyliczeniu składki w serwisie opisującym ubezpieczenie OC samochodu - najtaniejuagenta.pl, towarzystwa uwzględniają nie tylko wiek, doświadczenie i posiadane zniżki, ale również status właściciela. I znowu pod tym względem rodzice są faworyzowani, ponieważ żyją w małżeństwie i posiadają dzieci, a właśnie takich kierowców ubezpieczyciele „nagradzają” niższymi składkami. Statystyki pokazują wszakże, że powodują oni stosunkowo niewiele wypadków.

Poza tym własny samochód to pełna odpowiedzialność za niego, której nie każdy nastolatek jest w stanie podołać. Jeżeli formalnym właścicielem są rodzice, mogą trzymać rękę na pulsie i mieć prawne umocowanie w razie jakichkolwiek problemów. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli auto jest zarejestrowane na rodziców, w razie spowodowania stłuczki, kolizji czy wypadku tracą oni część zniżek ubezpieczeniowych, nawet jeśli osobiście nie wyrządzili szkód.

Niezależnie od tego, czy samochód ostatecznie zostanie zarejestrowany na rodziców, czy na dziecko, po kupnie zawsze powinno się szukać najtańszych ofert OC. W tym celu warto sięgnąć po jedną z porównywarek ubezpieczeniowych, np. Najtaniej u Agenta, która pozwala w kilka chwil znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie. Opcjonalnie można udać się do agenta lub agencji ubezpieczeniowej.

Tagi:

społeczeństwo ,  samochód ,  ubezpieczenie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót