Partner: Logo KobietaXL.pl

Placówka ma cel humanitarny i jest częścią międzynarodowego systemu ochrony różnorodności genetycznej roślin, prowadzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).


W Svalbard przechowywanych jest około 1,2 miliona próbek nasion ze wszystkich banków roślin na świecie, które chcą z Arką Noego współpracować.

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska, to wszystko wpływa na współczesne uprawy. Część z nich może bezpowrotnie ulec zniszczeniu, a rośliny wyginąć na zawsze. Aby temu zapobiec, na zimnej północy zbudowano specyficzną przechowalnię.

Próbki nasion z unikalnymi genotypami zostały zduplikowane oraz są przechowywane w czymś na kształt samolotowych czarnych skrzynek.

 





Nasiona, które są zabezpieczone w Seed Vault obejmują odmiany uprawne i dzikie roślin, które są spokrewnione i mogą być dawcami genów dla nowych odmian upraw. Do chwili obecnej w zbiorach Seed Vault znajduje się ponad 5000 gatunków roślin.

Najwięcej nasion przechowywanych w Seed Vault to odmiany upraw ryżu, pszenicy i jęczmienia; ponad 150 000 próbek pszenicy i ryżu oraz blisko 80 000 próbek jęczmienia. Innymi licznie przechowywanymi uprawami są sorgo – ponad 50 000 próbek, fasola Phaseolus - ponad 40 000 próbek czy kukurydza – ponad 35 000 próbek. Nasiona pochodzą z wielu krajowych banków genetycznych roślin na świecie. Już raz korzystano z Seed Valut, aby odtworzyć bank roślin w zniszczonej wojną Syrii.

Arka Noego powstała na Svalbard („zimne wybrzeże” w staronorweskim). Jest to grupa wysp, które tworzą najbardziej wysuniętą na północ część królestwa Norwegii. Zamieszkane są tylko trzy wyspy: Spitsbergen, Bear Island i Hopen.

 



Svalbard Seed Vault został zbudowany w 2008 roku i usytuowany wewnątrz góry, 130 metrów nad poziomem morza. Dzięki temu bank roślin przetrwa, nawet jeśli poziom morza wzrośnie z powodu topnienia lodu polarnego. Teren wybrano nieprzypadkowo. Jest to jeden z obszarów o mniejszej aktywności sejsmicznej na świecie. W razie katastrofy temperatura na zewnątrz pozwoliłoby zachować rośliny nawet bez elektryczności.
Budowę, która kosztowała około 9 mln dolarów, sfinansował rząd norweski, który odpowiada za koszty utrzymania budynku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://seedvault.nordgen.org/

Tagi:

świat ,  ciekawostki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót