Partner: Logo KobietaXL.pl

Skrajna prawica Vox ogłosiła, że ​​złoży odwołanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Kiedy ustawa wejdzie w życie, po trzymiesięcznym moratorium, Hiszpania będzie czwartym po Holandii, Belgii i Luksemburgu krajem europejskim, który dopuszcza śmierć wspomaganą.


Hiszpańskie prawo zezwala na eutanazję (personel medyczny podaje śmiertelną substancję) i wspomagane samobójstwo (osoba przyjmuje przepisaną dawkę).


Przepisy stanowią, że każda osoba cierpiąca na „poważną i nieuleczalną chorobę” lub stan „przewlekły i uciążliwy” może poprosić o pomoc, aby zakończyć życie, a tym samym uniknąć „nieznośnego cierpienia”.

Nałożone są surowe warunki, przy składaniu wniosku, który musi zostać sformułowany na piśmie „bez nacisku z zewnątrz” i powtórzony 15 dni później.

Lekarz zawsze może wniosek odrzucić, jeśli uzna, że ​​wymagania nie są spełnione. Ponadto wniosek musi zostać zatwierdzony przez innego lekarza i specjalną komisję.


Każdy pracownik służby zdrowia może wnieść „sprzeciw sumienia”, i odmówić udziału w procedurze opłaconej.

Niewątpliwie do uchwalenia prawa jak i dyskusji na ten temat przyczynił się znany film „W stronę morza”. Opowiada on prawdziwą historię Ramóna Sampedro, galicyjskiego mechanika, który został sparaliżowany po niefortunnym skoku do wody. Sampedro przez 29 lat, domagał się prawa do wspomaganego samobójstwa. 

Film ten w reżyserii hiszpańsko-chilijskiego reżysera Alejandro Amenábara z Javierem Bardemem w roli głównej zdobył Oscara w 2005 roku.

Ramona Maneiro, przyjaciółka Sampedro, która pomogła mu umrzeć, została za to aresztowana, ale nie była sądzona z powodu braku dowodów.


Oprócz sprawy Ramóna Sampedro, inne przypadki miały wpływ na decyzję Parlamentu. Głośna była sprawa Luisa Montesa, anestezjologa oskarżonego o pomoc w umieraniu ponad 70 nieuleczalnie chorym pacjentom, który został ostatecznie zwolniony w 2007 roku.
Na proces oczekuje też Ángel Hernández, który pomógł umrzeć swojej żonie, chorej na stwardnienie rozsiane w 2019 roku.

 

Nie u wszystkich jednak nowe prawo wzbudziło entuzjazm. Jest wiele głosów przeciwko nowej ustawie.

 

źródło https://derechoamorir.org/eutanasia-espana/

https://wapa.pe/mujer/2021/03/18/espana-se-convierte-en-el-cuarto-pais-europeo-en-legalizar-la-eutanasia-y-el-suicidio-asistido-actualidad-639

 

Tagi:

prawo ,  eutanazja ,  Hiszpania , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz